YÖKDİL sınav sonuçları açıklandı mı? Yökdil nedir

YÖKDİL SINAVINA GİRENLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ AN GELDİ. YÖKDİL sınav sonuçları henüz açıklanmadı. YÖKDİL tarafından geçtiğimiz Mart ayında yapılan sınavda, sonuçların 20 günlük bir zaman diliminde açıklanması baz alınarak, bu hafta içi açıklanması bekleniyor.

 
YÖKDİL sınav sonuçları açıklandı mı?
Her sınav maratonunda olduğu gibi YÖKDİL sınavı için de heyecanlı bir bekleyiş hakim. Sınava girenler sınav sonuçlarını öğrenmek isterken sonuçların bir türlü açıklanmaması da endişe yaratıyor ve sınava girenlerin meraklarını gidermiyor. 20 günlük bir zaman diliminde açıklanması baz alınarak YÖK tarafından gerçekleştirilen YÖKDİL sınav sonuçları 28 Temmuz tarihinde ya da öncesinde açıklanması bekleniyor. Henüz netlik kazanmasa bile bu hafta içinde sonuçların açıklanması planlanan sınava oldukça fazla sayıda da başvuru yapıldığı biliniyor.

 

YÖKDİL Sınavı nedir?

YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir. YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu
ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Alana özgü ilk akademik dil sınavı YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı’nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor.

YÖK tarafından başlatılan YÖKDİL sınavı, Anadolu ve Ankara üniversiteleri iş birliğiyle hazırlandı. Sınav soruları Ankara Üniversitesince hazırlanırken, sınavın organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirdi.

Sınava yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabiliyor.

YÖKDİL DEĞERLENDİRME NASIL YAPILACAK?

Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecek. Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecek.

YÖKDİL SINAVI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) alana özgü dil yeterliliğini belirlemeye yönelik dil sınavı olan YÖKDİL’in ilki 05 Mart 2017 tarihinde gerçekleşti, sınav sonuçları ise 24 Mart 2017 tarihinde ilan edildi. YÖKDİL sınavının ikincisi, yoğun talep sonrası İngilizce’nin dışında Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde de 09 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleşti. Önümüzdeki dönem lisansüstü öğrenci almak için ilana çıkan 30’dan fazla devlet üniversitesine müracaatlar devam ediyor. Ancak, yabancı dil şartı isteyen üniversitelere adaylar henüz YÖKDİL sonuçları açıklanmadığından başvuruda bulunamıyor.

Yorumunuz için teşekkürler