Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır?

Ülkemizde özellikle çocukların yanlış beslenme yüzünden kilo aldıklarını, zayıf çocuk sayısının giderek azaldığını ve bugünün şişman çocuklarının gelecekte obezleşeceğini belirten uzmanlar öncelikle şu önerilerde bulunuyor;
“Çocukların fiziksel aktiviteleri artırılmalı. Beslenme dersleri geri getirilmeli ve bu saatlerde çocuklara ‘sağlıklı beslenmenin önemi’ anlatılmalı. Kantinlerde sağlıksız yiyecekler satılmamalı. Her teneffüste öğrenci bir şeyler yiyip içmemeli. Aileler de bu konuda bilgilendirilmeli.” Alışveriş merkezlerinin obezliği tetiklediği konusunda tüm uzmanlar hemfikir. Çünkü insanlar buraların birinci katında alışveriş yapıyor, ikinci katında yemek yiyor. Kısa süreli yürüyüş yapılsa da yüksek kalorili yiyecekler tüketildiğinden bunun vücuda bir faydası olmuyor.


Obeziteyi tanımlamak için kullanılan vücut kitle endeksini hesaplamak çok kolay. Ağırlığınızı, boyunuzun karesine böleceksiniz. Diyelim ki, 80 kilosunuz ve 1.60 boyundasınız. 1.60’ın karesi (1.60X1.60) 2.56’dır. 80’i 2.56’ya böldüğünüzde ortaya çıkan 31.25 kilogram/metrekare sizin vücut kitle endeksini gösterir. Eğer VKİ”niz 30 ya da daha fazla ise kilo vermeniz gerekiyor.
Düşük kilolu………..18.5 kg/m²
Normal kilolu……….18.5-24.9 kg/m²
Fazla kilolu……………25-29.9 kg/m²
Şişman (hafif)……….30-34.9 kg/m²
Şişman (orta)………..35-39.9 kg/m²
Şişman (aşırı)………..40 kg/m²

Yorumunuz için teşekkürler