Shadow

Türkiyenin ithalat ve ihracat yaptığı ülkeler

Türkiyenin ihracat yaptığı ülkeler

Türkiyenin ithalat yaptığı ülkeler

Türkiye’ nin yaptığı ithalat ve ihracatında önemli yerlere sahip ülkeler bulunmaktadır. 

Bu ülkelerden Almanya ile önemli ticari ilişkilerimiz vardır. Almanya’ ya hazır giyim eşyaları, otomotiv ürünleri, elektronik eşya, yarı mamul mallar (deri, kağıt, kauçuk), tütün, meyve ve sebze ithal ederiz. Bizim Almanya’ ya ihracat ettiğimiz mallar ise, otomobil ve diğer taşıtlar, çeşitli makineler, plastik ve plastik ürünler, eczacılık ürünleri bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleriyle de bazı ticaret bilgileri bulunmaktadır. Türkiye’ ye yaptığı ihracat, hurda demir ve çelik, sivil uçak ve helikopter, haberleşme cihazları, elektrikli cihazlar, eczacılık ürünleri, tıbbi malzemeler, mısır ve soya yağı gibi ürünler bulunmaktadır. Türkiye’den yapılan ithalat ürünleri hazır giyim eşyası, demir ve çelik ürünleri, tütün, çeşitli meyve ve sebze ürünleri bulunmaktadır.

Türkiye ile İngiltere arasında ticari ilişkilerde bulunmaktadır. Türkiye’ nin yaptığı ihracat ürünleri şunlardır. Petrol ürünleri, eczacılık ürünleri, otomobil ve kara taşıtları, uçak ve çeşitli makineler gibi ürünler bulunmaktadır. Bu ülkenin bizden yaptığı ithalat ürünleri arasında otomotiv ürünleri, hazır giyim eşyaları, elektronik eşya, yarı mamul mallar (deri, kağıt, kauçuk), meyve ve sebze gibi ürünler bulunmaktadır.

Türkiye’ nin İtalya ile ticari ilişkileri de bulunmaktadır. Türkiye’ye yaptığı ihracat ürünleri arasında Motorlu kara taşıtları, çeşitli makineler, ilaçlar ve kimyasal maddeler, mutfak eşyaları ve ev gereçleri bulunmaktadır. Türkiye’ den yaptığı ithalat ürünleri arasında otomotiv ürünleri, pamuk ve pamuk ipliği, hazır giyim eşyaları, elektronik eşyalar, demir ve çelik ürünleri, çeşitli meyve ve sebzeler bulunmaktadır.

Türkiye ile Fransa arasında bazı ticari ilişkiler de bulunmaktadır. Türkiye’ye yaptığı İhracat ürünleri arasında otomobil ve diğer kara taşıtları, çeşitli makineler, haberleşme cihazları, kimyasal ürünler, eczacılık ürünleri, kozmetik ürünler, demir ve çelik ürünleri, uçak ve savunma sanayisi ürünleri bulunmaktadır. Türkiye’ den satılan ürünler arasında hazır giyim eşyaları, iplik, deri ürünler, elektronik eşya, çeşitli meyve ve sebzeler gibi ürünler bulunmaktadır

Yorumunuz için teşekkürler