Eylül 27, 2021

Tahnit nedir nasıl uygulanır Tahnitleme tahnitcilik ne demek

tahnit ve tahnitcilik ne demek, tahnitleme nedir nasıl yapılır. Doldurulmuş hayvan nasıl yapılır kaça satılıyor. Konu hakkındaki tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz
ahnit sıvısı nedir tahnit adli tıp tahnit anlamı tahnit anlamı nedir

Arapça kökenli bir kelime olan tahnit TDK’ye göre, bozulmaması için ölüyü ilaçlama anlamına gelmektedir.

İç organları çıkarılan ölünün ilaçlanarak içinin doldurulmasına ya da boş bırakılmış haliyle muhafaza edilmesine tahnit denmektedir.

Belirli bir uygulama dahilinde, cesedin bozulmaması için iç organlar çıkarılır ve çeşitli kimyasallar uygulanarak çabuk bozulmayacak hale getirilir. Antik Mısır’dan bu yana kullanılan bir yöntem olan tahnit, cesedi 5 yıl koruyabilmektedir.

 

TAHNİT SANATI
Tahnit sanatı, telef olan hayvanların bozulmadan saklanabilmesi için özel işlemden geçirilerek içlerinin doldurulmasına denir.

Tahnit sanatında, doldurulan hayvanların bakışları ve duruşlarını yansıtmak gerçekçi olması açısından oldukça önemlidir. Bazı hayvanların derilerinin çok ince olması, tahnit ustalarının işini zorlaştırmaktadır. Sabır gerektiren bir sanattır.

Tahnitin pek çok aşaması vardır. Çalışma yapılamayan bölgeler enjektör kullanılarak ilaçla kurutulur. Hayvanın içi, pamuk ve talaş gibi dolgu malzemeleriyle doldurulur.

 

TAHNİT FİYATLARI

Tahnit insanlarda özel kişilere yapıldığından genelde devlet adamlarına fiyat belirsizdir.

Doldurulmuş hayvan fiyatları : Hayvanlarda ise genelde insanlar tahnit yapıp satışını gerçekleitiriyorlar. BU da değişiklik gösterebilmektedir 500 TL den başayım 10 000TL ye kadar çıkabilmektedir. Sosyal medyada yada kendi siteleri üzerinden satış yapmaktadırlar

 

Hayvanlarda Tahnit Nasıl Yapılır?

Omurgalı hayvanların derileri cins ve türlerine göre özenle yüzülür. Deri yüzülürken mümkün olduĞu kadar hassas olunmalıdır.Yüzülen deri uygun ilaÇlar ile işlenerek yaĞ et ve sinir gibi dokulardan arındırılır. Bu arındırma Tahnit eserinin bozulmadan uzun zaman saklanabilmesi iÇin Çok önemlidir. Hayvana verilecek figür iÇin iskelet yapısına uygun Çapta madeni tel seÇilir ve hayvana özel seÇilen malzeme ile doldurulur. AÇılan deri iÇten dikilerek doĞal yapısına uygun şekli verilir. Fiziki görünümü elde edilir. Fakat henüz tam anlamıyla bitmiş sayılmaz.

Tahnit sanatının gerÇek yaşamın dondurulmuş bir sahnesi olduĞunu unutmayalım. Amacımız bir hayvanın yaşam ÇerÇevesi iÇerisindeki figürlerinden birini tabii görünüşüyle yaşatmaktır. Bu görünüm tahniti yapılan hayvanın kendi doĞal Çevresinde ki materyallerle daha gerÇekÇi görüneceĞi gibi, bu materyalleri temin etme imkanımız yok ise en azından yakınlarını kullanabiliriz.

Bu şekilde Tahnit eserimiz göze ve gönle daha yakın gelecektir.
* Göz feri, kıl,tüy veya deri düzgünlüĞü, mimik ve figürüne göre adale görünümleri.
* Duruş ifadesi
* YaşadıĞı ortama uygun dekor iÇerisine yerleştirilmesi
* SergilendiĞi ortamda ışık ve gölge ayarı.
* Konumunun müsait bakış ve görüş aÇısı.
* Kullanılacak ilaÇ ve malzemelerin iyi seÇilmesi.
(Kötü koku,leke,insan saĞlıĞına zararlı madde v.s.olmaması gibi.)
Modern tahnit uygulaması doĞramacılık, ahşap işleme, tabaklama, ÇerÇeveleme ve kalıba dökme gibi bir Çok zanaat gerektirir, fakat aynı zamanda heykeltıraşlık, Çizim ve boyama gibi sanatsal yetenekler de önemlidir. Sanatın püf noktası iyi bir gözlemci olup ,tahnit yapılacak hayvanları yakınen tanımaktır. Hayvanın ne yapıp ne yapamayacaĞını ve vücut hareketlerini bilmek gerekir.Tahniti yüzmek doldurmak el alışkanlıĞı kazanıldıĞında Çabuk olacak bir iştir.Önemli olan hayvana en iyi figürü vermek ve onu Çevreleyen doĞal ortamı saĞlamaktır.

TAHNİT YAPILACAK HAYVANIN KORUNMASI
1- Hayatını kaybetmiş olan hayvanın birkaÇ saat iÇinde tahnit işlemine başlanamaması durumunda; hayvanın soĞuk ve nemsiz yerde (morgda) saklanması gerekmektedir. Buzdolabı gibi nemli yerde saklanacak ise poşetlenerek (poşetin havası alınarak) hayvanın nem ile teması kesilmelidir. Saklanamayacak kadar büyük ve özel hayvanlar iÇin firmamızla temasa geÇebilirsiniz.
2- Tüylü hayvanlarda, hayvanın tüylerinde ve derisinde su, kan, boya vs. gibi lekeler bulunuyor ise saklamadan önce temizlenmelidir. Hayvan soĞuk yerde saklandıĞında bu lekelerin hayvanda kalıcı izler bırakması söz konusu olmaktadır. Islanmış tüyler kurutulmadan saklanır ise tüylerde kalıcı bozukluklar meydana gelir. Buda hayvanın doĞal görünümünü etkiler.
3- Saklanacak hayvanın özelliklerine veya saklanan yere göre saklama süresi deĞişebilir. Bu sürenin artması tahnitin bozulmasına hatta tahnit yapımının olanaksızlıĞına sebep olabilir. (şoklama ile bu süre daha da uzatılabilir.)

TAHNİT ESERİNİN KORUNMASI
Tahnit yapılan hayvanın derisinin bozulmaması, Tüy ve kıllarının canlı renginin solmaması ve dökülmemesi iÇin, tahnit üzerinde kalacak fazla deri, kıkırdak, ilik ve diĞer kısımlarının dezenfektan ve sterilize ilaÇlar (kansorejen maddesi taşımayan) yardımı ile kurutularak uzun yıllar bozulmadan saklanabilmesi saĞlanmaktadır. Tahnit eserinin kalıcılıĞını ve bozulmamasını daha da uzatmak iÇin
1- Tahnit yapılan hayvanın duruş şekli ile oynanmamalı. El sürülmemelidir.
2- Nem = (%15 – %85) arası normal, ani nem deĞişimi olmamalı.
3- Isı = (-40 – +45) arası normal, ani ısı deĞişimi olmamalı.
4- Toz = ParlaklıĞı azalttıĞı iÇin temas etmemeli özellikle gözle görülmese de metal tozları oksitlenerek tüy veya kıllarının bozulmasına neden olmaktadır.
5- İs/Duman = Tahnit eserlerinin renklerinin solmasında en sık rastlanan ve kalıcı olan etkendir. Sigara dumanı bunların iÇinde en önemli etkenlerden biridir.
6- Tahnit eserinin ömrünü uzatmak iÇin en önemli tedbir; Camekan, Cam luvar, Fanus , vitrin gibi özel eşyalar ile korunmasıdır. Bu sayede tahnit eserinin ilk doĞal görünüşünün Çok uzun yıllar muhafaza edilebildiĞi bilgilerinize sunulur.

tahnitçilik ne demek tahnit nedir tahnitleme nedir tahnit nasıl yapılırn tahnit fiyatları tahnit sanatı tahnit sıvısı tahnit malzemeleri tahnit sıvısı nedir tahnit adli tıp tahnit anlamı tahnit anlamı nedir