Suç ve Ceza Kitap Özeti Konusu Kahramanları Dostoyevski

Suç ve Ceza  kitabının kısa özetini, düşüncesini konusunu, karakterlerini, ana fikrini ve ayrıntılı kısa özetini sizin için derledik. Ayrıca Suç ve Ceza  kitabının basım yılı ve yerini yazarı hakkında kısa bilgileri de sizin için bir araya getirdik…  Suç ve Ceza   ana karakterleri ,  Suç ve Ceza  adlı kitabın kısa özeti,  Suç ve Ceza  bilinmeyen kelimeler Suç ve Ceza  özeti ,Suç ve Ceza  özet kısa ,Suç ve Ceza  özeti kısaca ,Suç ve Ceza  özeti uzun, Suç ve Ceza  özeti 

 Kitap Hakkında Bilgiler

Suç ve Ceza  kitabının Yazarı :  Dostoyevski
Suç ve Ceza  kitabının Yazıldığı tarih: 1866

Suç ve Ceza  kitabının Türü :  Roman

Suç ve Ceza  Sayfa sayısı: 704

 

 Suç ve Ceza  kitabının  Romanın Başlıca Karakterleri

Rodion Romanoviç Raskolnikov (Rodya): Romanın başkahramanı. Öğrenimini yarım bırakır. Geçinmek için çalışmak zorundadır. Öteki insanlardan üstün olduğuna inanır.

Dounia: Raskolnikov’un kız kardeşi, Luzhin’le nişanlanır.

Petroviç Luzhin: Dounia’nın nişanlısı, bencil, küstah.

Svidrigailov: Dounia’nın hayranı, hırslı bir adam.

Sonia: Kızına bakmak için yapmadığı kalmayan, Raskolnikov’un sevgilisi, iyi bir kadın.

Alonya İvanovna: Tefeci kadın.

Lizaveta İvanovna: Tefeci kadının üvey kardeşi.

Nikolai: Suçunu itiraf eden boyacı. Fanatik Hristiyan.

 

Suç ve Ceza  kitabının  Konusu Özeti

Dostoyevski’nin romanlarından biridir. Yazarın en önemli romanlarından biri olarak gösterilmektedir. Orijinal ismi Prestupleniye i Nakazaniye dir. Roman ilk olarak 1866’da Rus Habercisi adlı edebiyat dergisinde yayınlandıktan sonra cilt haline getirilmiştir. Dostoyevski’nin Sibirya’da cezaevinden döndükten sonra yazdığı roman, yazarın en uzun ikinci romanı olma özelliği taşır. Bununla birlikte yazarın olgunluk döneminin ilk büyük romanıdır.

Düştüğü yoksulluk çıkmazında toplum kurallarının bağından kurtulduğuna inanan bir gencin hikâyesini anlatan Suç ve Ceza ahlâkın anlamını sorgular.

Dostoyevski’nin yazın hayatının olgunluk döneminde kaleme aldığı Suç ve Ceza, Raskolnikov adlı gencin ahlâki hesaplaşması üzerinde yükselir: Raskolnikov öldürmeyi planladığı tefeciden aldığı parayı hayırlı bir amaç için kullanırsa, işlediği suçun doğasını kalıcı biçimde değiştirebilir mi? Hırsızlık ve cinayet gibi suçlar, “yüce amaç”larla işlenmesi durumunda cezasız kalabilir ve vicdanın yükünden kurtulabilir mi? Dostoyevski’nin en çok okunan romanı olan Suç ve Ceza, yayımlandığı günden bu yana insan ideallerini ahlâki ve felsefi sorularla sınamaya devam ediyor.

 

Suç ve Ceza  kitabının  Konusu:

Fakir bir genç olan Raskolnikov, başarılı olmasına rağmen hukuk fakültesini maddi sebeplerden ötürü yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Paranın, parayla ne yapılacağını bilmeyen, insanlık ailesine parazit olan aşağılık insanların elinde iken, toplumun gelişmesine büyük katkılar sağlayabileceklerin para sıkıntısı çekmesinin yanlış olduğunu düşünmektedir. Bu yanlışlığı düzeltmek üzere yaşlı ve zengin olan bir tefeciyi, ve görgü tanığı bırakmamak için onun kız kardeşini öldürür. Kimsenin kendisini görmediğini ve geride çok büyük bir olasılıkla bir iz kalmadığını bildiği halde, bazı tesadüflerin sonucunda Raskolnikov müthiş bir tedirginlik içine düşer. İnsanlığını, masumiyetini yitirmiştir. Temiz kalpli Sonya’ya suçunu itiraf eden Raskolnikov, polise de teslim olur ve cezasını çekmek üzere Sibirya’ya gider.

“Aşkı ilk defa yaşamak gibi, denizi ilk defa görmek gibi, Dostoyevski’yi keşfetmek de insanın hayatında önemli bir tarihtir.”

JORGE LUIS BORGES

“İnsanoğlunun kurtarıcısı olabilirdi. O, gardiyanı olmayı seçti.”

SIGMUND FREUD

 

 

————————————————————-

Suç ve Ceza  ,kitabı, kitap özeti, kitap ,özeti DETAYLI ,Kitabı ,Hakkında, Kısaca Bilgi,kısa, uzun, açıklamalı, özet, özeti, kahramanı, kahramanları, yazarı, hikayesi, anafikri, kanusu, ana konusu,     Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özetü,kitabı,  önermesi, özelliği, içeriği, türkçe, edebiyat, ödev, ödev,i, nedir, nasıl, niçin, ne, neden, nasıl, hangisi, kim, kimdir, kitabı ne hakkındandır, hakıında, ile, ilgili , bilgi, açıklama, yardım,

Yorumunuz için teşekkürler