sinüzite ne iyi gelir.

sinüzite ne iyi gelir ahmet marankiYüz kemiklerinin yaptığı kemik boşlukları iltihabına sinüzit denir.Hastalığın tedavisi epey güçtür.Doktor tavsiyesinin yanı sıra, nebati ilaçlarla da tedavisi mümkündür.

Sinüzit ve bitkisel tedavi

1 -Lahana

Lahana yaprakları yüz boşlukları üzerine konur. Üzerine pamuk konan yapraklar, günde 4 saat ve bütün gece orada tutulur. İltihap iyileşinceye kadar pansuman sürdürülür.

2-Sarımsak

Sarımsak dövülüp, suyu çıktıktan sonra buruna damlalıkla damlatılmalı ve iyice içe çekilmelidir.

3-Acı kavun

Acı kavunun suyu sıkılacak ve sadece ve sadece 2 damla bir burun deliğine, sadece ve sadece 2 damla diğer burun deliğine çok dikkatli olarak damlatılacak (2′şer damladan fazlası kesinlikle damlatılmamalıdır).

4-Lahana

Her burun deliğine 10′ar damla lahana yaprağı suyu sabah ve akşam damlatılır.

5-Papatya, nane, su

Altı bardak suya, 1 kahve fincanı papatya, 3 çorba kaşığı nane konur ve kaynatılır. Bu arada kaynatırken çıkan buhar bol bol teneffüs edilir.

Hafif vakalarda

-buruna bol bol deniz suyu çekmek,

-15 dakika süreli lahana yaprağı yakı uygulamaları da hastayı rahatlatabilir.


Prof. Dr. Ahmet Maranki Sinüzit için Bitkisel Reçeteler

* Eşit miktarda hatmi yaprağı, altın başak, orman sarmaşığı karıştırılarak çay yapılır. 2-3 saatte bir 1 bardak içilir.

* 1 litre suya 2 yemek kaşığı dolusu papatya eklenir. Ağır ateşte kaynamaya başlayınca ateşten alınır. Baş ve göğüs büyük bir havluyla örtülerek, 10 dakika papatya buğusu yapılır. Tedavi sonrası hemen açık havaya çıkılmaz.

* Her 3 günde bir, bir limon sıkılıp aynı miktarda su ilave edilerek gözlerden yaş gelecek şekilde buruna iyice çekilir. Bu tedaviye 1 ay kadar devam edilir.

* 1 çay bardağı suya, 1 çay kaşığı kekik yağı konulur. Bir başka fincanda fındık kadar kil eritilir. Üzerindeki duru su dökülür. Kekik yağı karışımı ile birleştirilir. İyice çalkalanır. Günde 3-4 defa burun deliklerine bir kaç damla damlatılır.

* Maydanoz ve ebegümeci beraber haşlanır. Buharı ile teneffüs edilir.

* Seyreltişmiş okaliptus yada nane yağı ile alın veya ağrıyan kısımlar ovulur.

* Taze sıkılmış ananas suyu için, sinüzite iyi gelir.

Yorumunuz için teşekkürler