Şimdiki Çocuklar Harika Kitap Özeti Konusu ana fikri Aziz Nesin

Şimdiki Çocuklar Harika  kitabının kısa özetini, düşüncesini konusunu, karakterlerini, ana fikrini ve ayrıntılı kısa özetini sizin için derledik. Ayrıca  Şimdiki Çocuklar Harika  kitabının basım yılı ve yerini yazarı hakkında kısa bilgileri de sizin için bir araya getirdik… Şimdiki Çocuklar Harika   ana karakterleri ,   Şimdiki Çocuklar Harika  adlı kitabın kısa özeti,   Şimdiki Çocuklar Harika  bilinmeyen kelimeler  Şimdiki Çocuklar Harika  özeti , Şimdiki Çocuklar Harika  özet kısa , Şimdiki Çocuklar Harika  özeti kısaca , Şimdiki Çocuklar Harika  özeti uzun,  Şimdiki Çocuklar Harika  özeti 

Kitap Hakkında Bilgiler

 Şimdiki Çocuklar Harika  kitabının Yazarı :  Aziz Nesin
 Şimdiki Çocuklar Harika  kitabının Yazıldığı tarih: 1967

 Şimdiki Çocuklar Harika  kitabının Türü :  Roman

 Şimdiki Çocuklar Harika  Sayfa sayısı: 208

Şimdiki Çocuklar Harika  kitabının konusu

 Şimdiki Çocuklar Harika Aziz Nesin’in 1967’de yazdığı bir kitaptır. 52 kere basılmıştır. Bu kitapta Ahmet ve Zeynep ismlerinde iki çocuk ayrılıp mektuplaşma yoluyla birbirlerine yaşadıkları olayları anlatırlar. Ahmet ile Zeynep eskiden aynı okulda okumaktalardır ancak Zeynep sonra Ankara’ya taşınır. Mektuplaşmaya söz vermişlerdir. Ayrıca Zeynep’in Metin Ahmet’in ise Fatoş adında birer kardeşleri vardır. Ahmet Zeynep’e Zeynep de Ahmet’e okulda evlerinde yaşadıkları olayları anlatırlar. Başlarına gelenleri arkadaşlarını dostluklarını gibi. Bu kitap çocukların annelerine babalarına ve öğretmenlerini nasıl gördüklerini anlatır ve çocukların kendini nasıl savunması gerektiğini öğretir.

Türkiye’nin sorunlarını eleştirmek için yazılmıştır. Eleştirdiği konuların bazıları; eğitim sistemi ezbercilik okulların sorunları aile ilişkileridir. Burada anne ve babalara karşı da bazı sözler vardır.

 

Şimdiki Çocuklar Harika  kitabının özeti:

Zeynep ve ailesi babasının yeni işi yüzünden Ankara’ya taşınmıştır. Ahmet onun İstanbul’daki eski okulundan bir arkadaşıdır.Kitap bu iki çocuğun birbirine yazdığı mektuplardan oluşmuştur.Zeynep Ahmet’e yeni evinden, okulundan bahseder.Ahmet de ona okullarına müfettiş geldiğinde neler olduğunu bahseder.Zeynep daha sonra Ahmet’e babasının arkadaşlarının babalarıyla kavgasını,babasının ve ailesinin öğütlerini anlatır.Ahmet’te ona yeni öğretmenini ve fedakarlık konusunda yazdığı yazıyı anlatır.Zeynep ve Ahmet sürekli birbirlerine mektup gönderiyorlardı.Zeynep bir başka mektubunda yazılı yoklamalardan ve bir arkadaşının acı dolu bir hikayesinden bahseder.Bunun üzerine Ahmet Zeynep’e yazdığı mektubunda sınıfındaki bir çocukla yaşadığı anıyı anlatır.Mektupların ardı arkası kesilmez.Zeynep başka bir mektubunda arkadaşına bir arkadaşının doğum gününden bahseder.Ahmet ona yeni yılda neler yapacağını ve neler düşündüklerini yazar.Zeynep pasaklı olmaktan vazgeçip düzenli olmaya başlar,büyükbabasını ziyaret eder,kardeşi Metin’i azarlanmaktan kurtarır.Ahmet ise şiir ile ilgili yeni bir olay yaşar, çocuklarla ilgili yeni şeyler öğrenir,evlerine gelen misafirlerle ilgili bir anı yaşar,arkadaşı Hüseyin kötü bir olay yaşadığı için üzülür.Zeynep ve Ahmet bunları ardı ardına mektuplarla birbirlerine anlatırlar.Mektuplar bitmek bilmez.Daha sonra Ahmet Zeynep’e çocuk bayramında yaşadıklarını anlatır.Zeynep ve Ahmet her seferinde birbirlerine büyük bir heyecanla mektup yazarlar.Bu kitapta bütün bu yaşanan olaylar ve heyecanlar bizlerle paylaşılıyor.

 

Şimdiki Çocuklar Harika  kitabının  Olayların geçtiği yer: Olayların geçtiği yerler İstanbul ve Ankara’dır.Zeynep Ankara’da Ahmet İstanbul’da başından geçen olayları birbirlerine mektuplarla anlatırlar .

 

Şimdiki Çocuklar Harika  kitabının  Kahramanların özellikleri:

Zeynep:Dürüst,düzensiz arkadaş canlısı bir kız

Ahmet:Sakar,iyi kalpli ve biraz yaramaz bir çocuk

 

Şimdiki Çocuklar Harika  kitabının  Kitabın eleştirisi: Bu kitabı çok beğendim çünkü olayların mektuplarla anlatılması ve olayların sıralanması kitabı akıcı bir hale getirmiş.Yazar çocukların anlayabileceği bir anlatım kullanmış. Ayrıca yaşanan bazı komik olaylarla kitap daha zevkli bir hale gelmiş.

 

Şimdiki Çocuklar Harika  kitabının Yazarın yaşamı ,eserleri: Aziz Nesin 1915 yılında İstanbul’da doğmuştur.Çalışmaya bir sürü değişik işlerden sonra Yedi gün,Karagöz gazete ve dergilerinde çalışmaya başladı.Bir süre kitapçılık ve fotoğrafçılık yaptı.1963’te kendini tümüyle yazarlığa verdi.Yapıtlarının sayısı 90’a yaklaşan Aziz Nesin’in kitapları 1955’te beri yayımlanmaktadır.İt Kuyruğu,Fil Hamdi,Kazan Töreni,Yeşil Renkli Namus Gazı,Maçinli Kız için ev,Zübük,Şimdiki Çocuklar Harika,Gol Kralı Sait Hopsait,Surname,Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz,Biraz Gelir Misiniz?,Bi Şey Yap Met önemli eserlerindendir.

 

 

————————————————————-

 Şimdiki Çocuklar Harika  ,kitabı, kitap özeti, kitap ,özeti DETAYLI ,Kitabı ,Hakkında, Kısaca Bilgi,kısa, uzun, açıklamalı, özet, özeti, kahramanı, kahramanları, yazarı, hikayesi, anafikri, kanusu, ana konusu,     Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özetü,kitabı,  önermesi, özelliği, içeriği, türkçe, edebiyat, ödev, ödev,i, nedir, nasıl, niçin, ne, neden, nasıl, hangisi, kim, kimdir, kitabı ne hakkındandır, hakıında, ile, ilgili , bilgi, açıklama, yardım,

Yorumunuz için teşekkürler