Silahlı Drone geliştirildi İşte Görüntüleri bilgileri

Duke Robotics, havada uçarken makineli tüfek ve bomba atar ile hedeflerini vurabilen bir drone üretti.

Silahlı Drone geliştirildi 

Tikad ismi verilen bu silahlı drone güvenli bir mesafeden kumanda edilerek arazideki gerekli asker sayısını minimuma indiriyor ve teröristlerle gerçekleşen sıcak çatışmalarda can kaybını en aza indiriyor. Dronelerin amaçları dışında kötü niyetle sıkça kullanıldığı herkes tarafından biliniyor geliştirilen bu silahlı drone yanlış kişilerin eline geçerse terör eylemlerinde ve sivil saldırılarda kullanılmaması işten bile değil.

Fiyatı henüz açıklanmayan TIKAD, ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir ödül kazandı ve İsrail ordusu gibi etkili askeri güçlerin ilgisini çekmeyi başardı. Şirketin CEO‘su eski Özel Kuvvetler Komutanı Raziel Atuar “Yıllarca sıcak savaş bölgelerindeydim ve son birkaç yılda askeri birliklerin ihtiyaçlarının nasıl değiştiğini iyi biliyorum ve üretimlerimizi bu ihtiyaçları esas alarak yapıyoruz” dedi. ABD gizli servisi ise Başkan Donald Trump‘u bu tür silahlarla korumayı planlıyor.
Teröristlerin bu silahlı drone ile ilgili bu fikri masum insanları öldürmek için kopyalamasından büyük endişe ediliyor.

Bununla birlikte robotik uzmanı Profesör Noel Sharkey, üretilen bu katil robotlar ile büyük şehirlerde sivillere karşı yapılabilecek terör eylemlerinden dolayı oldukça endişeli olduğunu belirtti ve İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü gibi 60’tan fazla sivil toplum kuruluşunun da desteği ile katil robotlar ve otonom silahların yasaklanması için faaliyetlerde bulunuyor.

Yorumunuz için teşekkürler