Eylül 27, 2021

Şefik Döğen kimdir? Hayatı Oynadığı filmler

Geçen yıl kaybettiğimiz Türk sinemasının önemli aktörlerinden Şefik Döğen, Yeşilçam’ın usta oyuncu 69 yaşında hayatını kaybetti. Peki Şefik Döğen kimdir? Yer aldığı yapımlar ve unutulmaz rolleri hangileridir?

Şefik Döğen’i kaybettik! Şefik Döğen kimdir?

Yeşilçam’ın usta oyuncularından Şefik Döğen, bir süredir tedavi gördüğü hastanede 69 yaşında hayata veda etti. Şefik Döğen’in şeker hastası olduğu ve uzun süredir tedavi gördüğü biliniyordu. Usta sanatçı Şefik Döğen’in cenazesi yarın öğlen namazına müteakip Levent Camiinden kaldırılıp Zincirlikuyu Mezarlığında defnedilecek. Peki Şefik Döğen kimdir? Hangi yapımlarda yer almıştır? İşte usta oyuncunun hayatı…

ŞEFİK DÖĞEN KİMDİR?

Şefik Döğen 1947 yılında Ayancık’ta dünyaya geldi. Babası PTT görevlisi olan Şefik Döğen, ilkokulu Ayancık İsmet İnönü İlkokulu’nda okudu. Samsun Erkek Sanat Enstitüsü’nü ve istanbul Belediye Konservatuvarı’nı bitirdi.
Şefik Döğen’in tiyatro ile tanışması edebiyat öğretmeni Nermin Hanım’ın Nasreddin Hoca fıkralarını oyunlaştırdığı oyunla başlar. İlk kez bu oyunda sahne alan Şefik Döğen, ardından Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın amatör tiyatrosuna gider. Usta oyuncu Şefik Döğen bununla yetinmez ve bir grup arkadaşı ile Samsun Oda Tiyatrosu’nu kurmaya karar verir. Ancak Şefik Döğen esas ününü Cemal Reşit Rey’in müziklerini yaptığı, Erol Günaydın’ın senaryosunu yazdığı oyun ‘Yaygara Yetmiş’te oynadığı Şarhoş Bekir ile kazanır.
Şefik Döğen, sinemada birçok komedi filminde oynadı. Mahallenin Muhtarları ve Melekler Adası gibi dizi filmlerde rol alan Şefik Döğen, Müjdat Gezen’le reklam şirketi kurdu. Şefik Döğen, Çivi adlı mizah dergisini çıkardı. Televizyonda çeşitli programlar hazırlayıp sundu.

Şarhoş Bekir tiplemesi çok beğenilen Şefik Döğen Yeşilçam’dan davet alır ve sinemanın kapıları açılır. Şefik Döğen, ‘Hayat Sevince Güzel’, ‘Hayat Bayram Olsa’, ‘Yuvasız Kuşlar’ gibi sevilen Yeşilçam filmlerinde rol aldı.
Şefik Döğen, 1976 yılında ilkokuldan sınıf arkadaşı olan Serpil Meşe ile evlendi.

OYNADIĞI FİLMLER

İste Kölen Olayım 1970
Yuvasız Kuşlar 1970
Hayat Sevince Güzel 1971
Konuşan Katır At Yarışlarında 1971
Dudaktan Tabanca 1971
Kadifeden Kesesi 1971
Akma Tuna 1972
İstanbul Kabadayısı Kara Murat 1972
Estergon Kalesi 1972
Ölüm Nöbet Bekliyor 1972
Hayat Bayram Olsa 1973
Ben Böyle Doğdum 1973
Hababam Taburu 1975
Hababam Git Hababam Gel 1975
Vur Davula Tokmağı 1975
Tatil Aşkları 2004