Salatı Tefriciye Nedir Okunuşu Anlamı ve Abdestsiz Okunur mu?

Bela sıkıntı müsibetlerden kurtulamk için Okunan Salatı Tefriciye duası nasıldır nasıl okunur meali faziletleri ve önemi nedir. Salatı tefriciye duası kaç kez okunmalı ve abdetsiz okunur mu . Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

Allah duanızı kabul eylesin.

 

Salatı Tefriciye Arapça türkçe okunuşu
Allāhümme salli salāten kāmileten ve sellim selāmen tāmmen alā seyyidinā Muhammedinillezi tenhallü bihil’ükadü, ve tenfericü bihil’kürabü, ve tükdā bihil’havāicü, ve tünālü bihir’regāibü, ve hüsnül’havātimi, ve yüsteskal’šamāmü bivechihil’ kerimi, ve alā ālihi ve sahbihī fi külli lemhatin ve nefesin biaded-i külli mā’lūmin lek.

Salatı Tefriciye Anlamı meali
“Allāh’żm, kendisi hürmetine düšümler ēözülen, gamlar-kederler aēżlan, ihtiyaēlar giderilen, isteklere, hüsn-ü hātimelere güzel ākibetlere nāil olunan, kerem (cömertlik) sahibi yüzü-suyu hürmetine bulutlarżn sulandżšż, Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.)’e ve onun āl ve ashābżna; her bakżž ve her nefeste ve zātinca mālum olanlarżn sayżsżnca, kāmil bir rahmet ve tam bir selāmet ihsan eyle.”Bu fazilettendir ki, salavāt okuyan kimsenin bütün ižleri Allah tarafżndan kolaylažtżrżlżr. Żžleri düzgün yolunda gider. Gönül sżkżntżsż olmaz. Gamż, kederi, sżkżntżlarż kendilišinden kalkar. Geēim darlżšż ēekenlerin rżzkż bollažżr, kazancżna bereket gelir, geēim darlżšż ēekmez. Bütün duālarż kabuldur. Her istek ve dileši yerine gelir. Ümid ve muradż hasżl olur.

Salatı Tefriciye’nin abdestli okunması şart mıdır? 
Açıkcası bende çok merak ettim ve araştırdım Salatı Tefriciye duasını okurken abdestli olmamızın gerekli olup olmadığını.Ve öğrendim ki Salatı Tefriciye abdestsizkende okunabilirmiş abdestli olmamız şart değilmiş.

Salatı Tefricye okurken abdest almanız şart değildir.Allah’c.c abdestsiz bir şekilde her daim zikredip tesbih edebilir dua okuyabilirsin bunda hiçbir sakınca yoktur. Ahzap Süresi
41. Ey inananlar! Allah’ı çokça zikredin. 42. Ve O’nu sabah-akşam tesbih edin!!!

 

Salatı Tefriciye nasıl okunur

Bu salavāt, 3,5,7,11,21 veya 41 kere okunabilir. Herkes vaktine göre az veya çok okuyabilir. isteyen 3 kere… isteyen 41 kere okur. Fazileti, sevabı buna göredir.

çok önemli işlerin gerçekleşmesi iēin bu salavāt (4444) defa okunur. Gelecek musibetlerden (belā ve kazalardan) korunmak ve kurtulmak iēin de (4444) defa okunur. Altından kalkamadıšın musibetlerin gitmesi için de aynı şekilde okunur.

Salatı Tefriciyenin önemi fazileti
Bir mu`min, cok onemli bir isinin yapilmasini veya devamli belanin 
ortadan kalkmasina vesile olmasi icin Salat-i Tefriciyye`yi 4444 defa okumalidir. Hic suphesiz ki, Cenab-i Hakk, kulunun niyyet ettigi seye onu muvaffak kilar, matlubuna ulastirir. Her gun 41 defa okuyan kimsenin kalbinden Allahu Tela s1k1ntiyi giderir, bagli islerini acar ve gelecek zararlari ondan uzaklastirir. Butun islerini kolaylastirir. Rizkina bolluk verir.” 
* Seyh Muhammed Tunusi kuddise sirruhu soyle buyurmuslardir: 
__”Kim Salat-i Tefriciyye`yi her gun 21 defa okursa, sanki rizki semadan 
yagmur gibi yagar, yerden de nebatat gibi biter.” 
* Imam Deynuri rahmetullah aleyh Hazretleri soyle buyurmustur: 
__”Bir mu`min her bes vakit namazdan sonra bu salavat-i serifeyi 11 defa okumayi kendine vird edinirse, rizki kesilmez, maddi ve ma`nevi yuce mertebelere ulasir.” 
** Bu Salavat-i Serifeyi Hulus-u Kalb Ile 
~ Gunde 100 defa okumaya devam eden maksadina ulasir, arzu ettigi seye nail olur. 
~Gunde 100 defa okumaya devam eden kimse, hatir ve hayaline gelmeyen seylere nail olur. 
~Gunde 4444 kere okuyan, idam mahkumu bile olsa, Allahu Teala`nin izniyle kurtulur. 
~ Hastaya okunmaya devam edilirse, Allahu Tealanin izniyle sifa bulur. 
~ Bu salavat- serifeye devam edenler, her turlu dusmanlarin serrinden Allahu Teala`nin izniyle kurtulur. 
** Bu Salavat-i Serife Soyle Okunur 
* Once, ihlasla, 21 defa: “Estagfirullah el Aziym ve etubu ileyh” diye istigfar edilir. 
* Sonra, ne icin okunuyorsa kalben ona niyyet edilir. Mesela; ” Borcumdan kurtar, sinifimi geceyim, davami kazanayim…” diye niyyet edilir. 
* Sonra: “Euzu billahiminesseytanirracim, Bismillahi`r-Rahmani`r-Rahim” denir. 
* Sonra, salavat-i serife okunmaya baslanir. 
* Okuma sirasinda yuzunuz Kible`ye donuk olursa, daha etkili olur. Ayrica, okuyus sirasinda, zihniyetinizin baska bir seyle mesgul olmamasi icin gozlerinizi kapatin. 
* Yoruldugunuz zaman dinlenin, sonra devam edin. 
* Okunacak adedin tam olmasina dikkat etmek gerekir. Cunku, adetler tipki bir kilidin anahtari gibi onemlidir. 
* Kendi kendine okuyacak gucte olmayan, kendi haceti icin baskalarina okutturabilir.

 

Yorumunuz için teşekkürler