Piotr Çaykovski (pitır çayskovski) nin kimdir hayatı eserleri

Dünyaca Ünlü Bestecilerin Kısa hayat Hikayeleri ve Eserleri

Piotr Çaykovski 

Rus bestecisi (1840-1893).

Ailesinin hukukçu yapmak istediği Çaykovski, yirmi üç yaşma gelince kendini müziğe adadı, önce Petersburg (Leningrad) Konservatuarı’na girdi, iki yıl sonra, Moskova Konservatuarı’na öğretmen olarak alındı. İlk senfonik eserlerini, ilk operalarını ve ünlü Piyano Konçertosu’nu (1875) işte bu dönemde verdi. 

O sıralarda kader, yoluna zengin bir dul olan Madam von Meck’i çıkardı; Von Meck, Çaykovski’nin müziğiyle derinden etkilendiği için tam on iki yıl ona rahat geçimini sağlayabilecek bir gelir bağladı. Ama hiç bir zaman besteciyle yüz yüze gelmek istemedi. 

Böylelikle her tür maddi kaygıdan uzak olan Çaykovski, dilediğince seyahat edip müzik besteleme imkânına kavuşmuş oluyordu. Ne var ki aşırı duyarlı yaradılışı onu, çoğu zaman müziğinde yansıyan (Manfred Senfonisi, Hamlet, Beşinci Senfoni) bir hüzün ve bir endişe içinde yaşatmaktaydı. 

1891’de, Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı çok başarılı bir turneden sonra, başeseri sayılan, Patetik Senfoni’yi yazdı. Bu umutsuz bestecinin en ünlü eserlerinin göz kamaştırıcı bir tazelik ve sevinçle dolu olması, gerçekten ilgi çekici bir özelliktir. 

ESERLERİ 

Başlıca Eserleri: Kış RüyalarıKüçük RusPolishPathétiqueManfred SenfonisiFrancesca Da RiminiFındıkkıranUyuyan GüzelKuğu GölüMaça KızıEugene OneginÇaykovski Keman KonçertosuÇaykovski Piyano Konçertosu No 1Romeo ve JulietRokoko ÇesitlemeleriValse ScherzoMozartiana.

Baleler: Fındıkkıran, Kuğu Gölü. 

Operalar: Maça Kızı, Yevgenly Onyegin

Yorumunuz için teşekkürler