Shadow

Pedagojik formasyon başvurusu tarihi Pedagoijk formasyon kimler alabilir?

Pedagojik formasyon eğitimi sertifika programı başlıyor. Formasyona ilgili lisans programlarından mezun olanların yanı sıra açıköğretim mezunları da başvurabilecek.

Başvurular Ekim ayında alınacak.

İŞTE DETAYLAR

PEDAGOJİK FORMASYONA KİMLER BAŞVURABİLİR

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programları, bünyesinde Eğitim/Eğitim Bilimleri Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Bölümü bulunan ve YÖK tarafından izin verilen üniversitelerde açılabilecek.

İlgili lisans programlarının mezunları için alanlara göre üniversitelerce ayrılacak öğrenci kontenjanlarına, üniversitelerin eğitim bilimleri ve öğretmen yetiştirme alanındaki öğretim üyelerinin uzmanlık alanları ve yeterliliği ile ildeki okulların kapasitesi dikkate alınarak ilgili üniversite senatoları tarafından karar verilecek.

Üniversitelerin kapasitesine bağlı olarak ilgili lisans programlarından mezun olan ve senatoca belirlenecek şartları taşıyan adaylar, pedagojik formasyon eğitimi sertifika programına başvurabilecekler.

Bünyesinde eğitim/eğitim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olmayan ve pedagojik formasyon eğitimi sertifika programı açılmayan üniversitelerin ilgili lisans programlarından mezun olanlar ya da belirlenen şartları taşıyan diğer adaylar, program açılmasına izin verilen üniversitelere de başvurabilecekler.

Açıköğretim ve uzaktan öğretim yoluyla sunulan ilgili lisans programlarının mezunlarından pedagojik formasyon eğitimi programına katılmak isteyenler, eğer program açılmışsa mezun oldukları üniversiteye veya program açılan diğer üniversitelere başvurma hakkına sahip. Yapılan düzenleme açıköğretimde örneğin iktisat, çocuk gelişimi gibi alanlardan mezun olanların katılımına imkân sunarken bu durum bütün açık ve uzaktan öğretim fakültesi mezunlarının bu haktan yararlanabileceği anlamına gelmiyor.

Adayın mezun olduğu ana dal lisans programı, program açılan alanlar içinde yer almıyorsa ve pedagojik formasyon eğitimi sertifika programı açılan bir lisans programında çift ana daldan mezun olmuşsa bu alandan da programa başvurabilir.

Sertifika programının süresi en az iki yarıyıl olacak. Dersler, iki yarıyıla bölünerek ve bir öğretim yılında tamamlanabilecek şekilde yürütülecek.

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Eğitim fakülteleri ‘pedagojik formasyon’ dersi alarak mezun olurken, diğer öğretmen yetiştiren kurumların mezunları da isterse eğitim fakültelerinde bu eğitimi tamamlayabiliyor. Adaylara gelişim psikolojisi, ölçme-değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik gibi dersler veriliyor. Bu programlara MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun açıkladığı yaklaşık 100’e yakın alandan mezun olan herkes katılabiliyor. Pedagojik formasyon programları, sadece eğitim/eğitim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan üniversitelerde açılabiliyor.

Yorumunuz için teşekkürler