Ötenazi nedir, nasıl yapılır? Ötenazi yaptırmak dinen günah mıdır?

Ötenazi nedir, nasıl yapılır? Ötenazi yaptırmak dinen günah mıdır?

Ötenazi ölüm anlamına gelmektedir ve kişinin kendi kararı ile yaşamını sürmekte zorlandığı bir hastalık, psikolojik sorun ya da engel durumu gibi karşı karşıya olduğu durum bulunan kişilerin acısız şekilde hayatını sonlandırılması anlamına gelir.

Ötenazi nedir, nasıl yapılır? Ötenazi yaptırmak dinen günah mıdır?

Ötenazi işleminin İspanya’da yasal hale getirilmesinin ardından Ötenazinin ne olduğu araştırılmaya başlandı. Ötenazinin ne olduğu, nasıl yapıldığı ve dinen günah olup olmadığı da merak konusudur. Ötenazi bazı ülkelerde yasalken bazı ülkelerde ise yasaktır.

 

Ötenazi, hastalık yaşlılık ya da sakatlık gibi nedenler ile yaşamını sürdürmekte zorlanan kişilerin ya ilaçla ya da yaşam destek cihazından ayrılması yolu ile hayatına son verilmesidir. Ötenazi bazı ülkelerde yasalken bazı ülkelerde ise yasal değildir.

Ötenazi ülkemizde yasak değildir. Tıbbi bir işlem olan ötenazinin kelime anlamı ise ölümdür. Ötenazide hayatını sonlandırmak isteyen kişi bu seçimi kendi tercih eder ve tercihi üzerine yaşamı sonlandırılır. Daha çok acı dolu hastalıklara sahip kişiler acısız ölümle ölmeyi tercih ettikleri için ötenaziyi tercih ederler. Ötenaziyi tercih eden kişinin bu kararı kendisi vermesi gerekmektedir ve bir başkası onun yerine karar alamaz. Kararı alan kişiye ötenazinin ve ötenazi yapıldıktan sonra yaşayacağı her şey anlatılır.  Ötenazi öncesinde kişi uyutulur ve ardından enjeksiyon ile ötenazi işlemi gerçekleştirilir.

 

Ötenazi Günah mıdır?

Ötenazi, İslam dinine göre günahtır. Çünkü Allah tarafından yaratılan kişiler ancak Allah tarafından alınmaktadır. Bu sebeple insanlar kendi ölümlerine karar veremezler. Ötenazi uygulaması dinen günah kabul edilmektedir. 

Yorumunuz için teşekkürler