Oskar Schindler kimdir hayatı hakkında

Oskar Schindler kimdir hayatı  hakkında
Vikipedi, özgür ansiklopedi

 

Oskar Schindler (28 Nisan, 1908 – 9 Ekim, 1974), II. Dünya Savaşı’nda, Polonya’da ve günümüzün Çek Cumhuriyeti’nde bulunan emaye ve mühimmat fabrikalarında, çalıştırma yoluyla 1.200’e yakın Yahudi’yi soykırımdan kurtaran Alman işadamı.
Hayatı 1982’de Thomas Keneally’nin yazdığı Booker Ödülü sahibi Schindler’in Gemisi (Schindler’s Ark) kitabına ve bu kitaptan uyarlanan Steven Spielberg’in 1993 yapımı yedi Oscar kazanan Schindler’in Listesi (Schindler’s List) filmine konu olmuştur.

Erken Dönem Hayatı
Schindler 28 Nisan 1908’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı Moravia bölgesinde, Zwittau’da doğdu. Zwittau’nun günümüz Çek Cumhuriyeti’ndeki adı Svitany’dir.
Oskar Schindler’in ebeveynleri Hans Schindler ve eşi Franziska Luser, Roma Katoliği’ydiler, ama Oskar 27 yaşındayken boşandılar. Oskar ablası Elfriede ile çok yakındı. Okuldan sonra ticari satıcı olarak çalıştı. 1930’larda birçok kez iş değiştirdi. Ayrıca birçok farklı iş kurmayı denedi ancak Büyük Buhran sebebiyle iflas etti. Çekoslovakya vatandaşı olmasına rağmen Schindler Alman ordu haberalma servisi (Abwehr) için çalışmaya başladı. Temmuz 1938’de açığa çıktı ve hapse atıldı, ancak Münih Anlaşması sonrasında bir politik hükümlü olarak serbest bırakıldı. 1939’da Schindler Nazi Partisi’ne katıldı. Bir kaynağa göre (Nazi dökümanlarına ve savaş sonrası soruşturmalara dayanarak) Abwehr ile çalışmaya devam etti ve 1 Eylül 1939’da başlayan Polonya’nın İşgali’ne gden yola katkıda bulundu.
6 Mart 1928’de Schindler Josef ve Maria Pelzl’in kızları Emilie Pelzl (1907-2001) ile evlendi. Bu evlilikten çocuğu olmadı.

II. Dünya Savaşı
Fırsatçı bir işadamı olarak Almanya’nın 1939’daki Polonya işgalinin yaratacağı iş olanaklarını gören birçok kişiden biriydi. Schindler Nazi Almanyası’nın aryanlaştırma politikası dahilinde Yahudi endüstrici Nathan Wurzel’in Kraków’daki bir fabrikasının sahibi oldu.
Schindler, Wurzel’in tavsiyesine uyarak fabrikasının adını Deutsche Emaillewaren-Fabrik veya DEF yaptı ve emaye eşya üretmeye koyuldu. Yahudi muhasebecisi Itzhak Stern yardımıyla 1,000 civarında Yahudi köle-işçiyi fabrikasında çalıştırmaya başladı. Stern ve Schindler ilk tanıştıklarında, Schindler elini uzatmış, ancak Stern sıkmamıştır. Schindler sebebini sorduğunda Yahudi olduğunu söylemiş ve bir yahudinin bir Alman’ın elinin sıkmasının yasak olduğunu söylemiştir. Schindler’in cevabı bir Alman argo terimi olan “Scheiße” olmuştur. İlk başlarda Schindler’in ana motivasyonu para olmuştur, örneğin zengin yahudi yatırımcılarını saklamıştır, ancak daha sonraları tüm işçilerini durumun parasal maliyetini düşünmeden korumaya başlamıştır. Örneğin bir çok kez vasıfsız işçilerinin aslında fabrika için önemli olduğunu iddia etmiştir. İşçilerine zarar verilmesi Schindler’in şikayetlere ve hükümetten tazminat taleplerine yol açmıştır.
1942’de Kraków gettosuna yapılan akına şahitlik eden Schindler, askerlerin burada yaşayanları toplayıp Kraków-Płaszów toplama kampına nakliyat için hazırlamasını da görmüştür. Schindlr, kendisi için çalışan bir çok yahudinin öldürülüşü karşısında dehşete düşmüştür. Schindler, ikna ediciliği sayesinde Schindler’in Yahudileri (Schindlerjuden) olarak tabir edilen çalışanlarını korumak için tüm hünerlerini kullanabilmiştir. Schindler DEF’te çalışan yahudielri kurtarmak için sık sık sıradışı yollara başvurmuştur, sıklıkla kişisel karizmasına ve insanların sevgisini akzanma yeteneğine başvurmuş, gereken durumlarda yağcılık yapmıştır. Eric Silver’in The Book of Just kitabında bahsettiği bir olayda; 
“İki Gestapo gelerek ofisine girdiler ve sahte Polonyalı kimlik belgelerine sahip beş kişilik bir ailenin teslim edilmelerini istediler; ‘İçeri girmelerinden üç saat sonra’ dedi Schindler, ‘iki sarhoş Gestapo, ellerinde mahkumları ve talep ettikleri suçlayıcı dökümanlar olmadan ofisimden dışarı çıktı.'”
Schindler’in ayrıca gettodan dışarı çocuk kaçırarak Polonyalı rahibelere teslim ettiği ve rahibelerin çocukları Nazilerden sakladıkları veya Hıristiyan yetimler olarak tanıttıkları da bilinmektedir. Plaszow’un kumandanı Amon Göth ile 700 yahudinin yakındaki bir fabrika tesisine taşınmasını da ayarlamış, böylece Alman gardiyanların yaratabileceği tehlikeden uzaklaşmalarını sağlamıştır. Haziran ile Ekim 1942 arasında SS’ler gettoda bulunan 17,000 esirden 14,000’ini Belzec ölüm kampına yollamıştır, Schindler’in kurtardığı Yahudiler kurtulanların arasında çoğunluktadır.

 


Schindler’in Brněnec’deki fabrikası, 2004


Schindler karaborsacılık ve zimmete para geçirmeye iştirak şüpheleriyle iki kez tutuklanmıştır. Komutan Amon Göth ve diğer SS subaylarının kanunen Reich’e ait olan para, mücevherat ve sanat eserleri gibi Yahudi mallarını kendileri için alıkoymalarına yardımcı olmuştur. Schindler bu malların satışında aracılık etmiş ve çalıntı malalrı alıkoymuştur. Her tutuklanmasından sonra genellikle rüşvet ile soruşturmayı engelleyerek serbest kalmayı başarmıştır.
Kızıl Ordu’nun Auschwitz ve doğudaki diğer toplama kamplarının yakınlarına gelmesiyle SS’ler kalan esirleri batıya doğru göndermeye başlamıştır. Schindler SS subaylarını ikna ederek 1,100 Yahudi işçisinin Nazi işgali altındaki Çekoslovakya’da, dönemin Sudetanland eyaletinde yer alan Brněnec-Brünnlitz’e gönderilmesini sağlamış, bu sayede ölüm kamplarında kesin bir ölümden kurtarmıştır. Brněnec’de bir diğer Yahudi fabrikasını aynı şekilde ele alarak 37 mm mühimmat bileşenleri üretmeye başlamıştır.

Savaştan Sonra


Oskar Schindler’in mezarı

Savaşın sonuna doğru Schindler tüm servetini rüşvet ve karaborsadan işçileri için yaptığı alımlarla tüketmişti. Hemen hemen yoksul biçimde Regensburg, Almanya’ya ve daha sonra Münih’e taşındı; ancak savaş sonrası Almanya’da başarılı olamadı. Gerçekte, mali durumu Yahudi organizasyonlarından yardım alacak kadar kötüydü. 1948’de Schindler Arjantin’e göç etti ancak orada iflas etti. 1958’de Almanya’ya döndü ve bir seri başarısız iş girişiminde bulundu. A(m) Hauptbahnhof Nr. 4, Frankfurt am Main, Batı Almanya adresinde küçük bir apartmana yerleşti ve tekrar bir Yahudi organizasyonun ayrdımıyla bir çimento fabrikası kurmaya çalıştı. Ancak bu iş de 1961’de iflas etti. İş ortağı ortaklığı iptal etti.
Oskar Schindler Frankfurt, Almanya’da 9 Ekim 1974’te 66 yaşında öldü. Kudüs’ün Sion Dağı’ndaki katolik mezarlığına gömüldü.
Schindler’in gerçek motivasyon sebebi net olarak bilinmemektedir. Ancak bir sözü bu konuda fikir vericidir: 

“Benim için çalışan insanları tanıdım… İnsanları tanıdığınızda, onlara karşı insanlar gibi davranırsınız.”

Yorumunuz için teşekkürler