Oliver Twist(Charles Dickens) Kısa kitap özeti

Oliver TWİST kitabının özetini, düşüncesini konusunu, karakterlerini, ana fikrini ve ayrıntılı kısa özetini siziniçin derledik. Ayrıca Oliver TWİST kitabının basım yılı ve yerini yazarı hakkında kısa bilgileride sizin için bir araya getirdik… Oliver TWİST ana karakterleri ,Oliver TWİST adlı kitabın kısa özeti, Oliver TWİST bilinmeyen kelimeler

Oliver TWİST kitabı kitap özeti Charles Dickens

Oliver TWİST kitabın yazarı : charles Dickens
Oliver TWİSTyayın evi ve adresi : sosyal yayınlar cağaloğlu/istanbul
Oliver TWİST basım yılı : 1989

Oliver TWİST kitabın konusu : bir yetimhanede dünyaya gelen olıver twıst’ın hayatı anlatılmaktadır.

Oliver TWİST kitabın özeti : Olıver twıst bir yetımhanede dünyaya gelir. yetimhane müdürü bay bumble, ona adını koyar. çocukluğunu bayan mann’ın yanında geçirir. 11 yaşındayken bay sowerbery’nin yanına evlatlık verilir.bay sowerbery cenaze işleriyle uğraşan biridir. olıver burada kendini mutlu hissetmez ve evden kaçar. yedi günlük yorucu bir yolculuktan sonra londra’ya gelir. aç ve yorgun olan olıver londra’da jack dawkıns ile tanışır.jack olıver’a yardım eder. kalması için onu kendi kaldığı yere getirir.burada fagın ve arkadaşlarıyla tanışır. bu olıver’ın hayatındaki dönüm noktasıdır. farkında olmadan hırsız çetesinin içinde kendisini bulmuştur. bir gün dawkıns hırsızlık yaparken oliver paniğe kapılır.kaçmaya başlar. mendilinin çalındığını anlayan brownlow olıver’dan şüphelenir ve onu yakalar. olıver bütün hayatını brownlow’a anlatır. brownlow ona acıyıp ailesini bulabilmesi için yardım edeceğine söz verir. olıver’ın dürüst biri olup olmadığını anlamak için brownlow onu bir kitapçıya yüklü bir parayla kitap almak için göndererir. yolda fagın’ın arkadaşı olan william sıkes onu kaçırır ve fagın’e getirir. fagın, olıver’ı tamamen ele geçirebilmek için suç işlemesi gerektiğini bilmektedir. bunun için wıllıam’ın yapacağı bir soyguna olıver’ın da katılmasını ister. hırsızlığın yapıldığı gece olıver pencereden içeri girerken evin hizmetçisi tarafından vurulur. wıllıam ve arkadaşları kaçmaya başlar. olıver’ı evın yakınlarındaki bir hendeğe bırakıp oradan uzaklaşırlar. olıver iki gün sonra kendine geldiğinde, yarı baygın şekilde en yakındaki eve gider. burası iki gün önce soyulan evdir. ev halkı dr losborn’u çağırır. dr losborn olıver’ın hayat hikayesini dinler ve ona yardım etmek için eli,nden geleni yapar. yaptığı araştırmalar sonucu olıver’ın asil birinin oğlu olduğunu ve kendisine büyük bir mirasın kaldığını öğrenir. olıver için bütün kötü günler geride kalmıştır. artık herşey yoluna girmiştir. mutlu bir hayat onu beklemektedir.

Oliver TWİST kitabı ana fikri : hayat ne kadar zor olursa olsun; inandıktan ve hayata dört elle sarıldıktan sonra aşılmayacak engel yoktur. bugün olmazsa da yarın herşey yoluna girecektir.

Oliver TWİST kitaptaki olaylar ve şahısların değerlendirilmesi : olaylar victorıa dönemi ingiltere’sinde geçmektedir.
olıver, kitabın baş kahramanıdır. olaylar karşısında her zaman kişiliğini korumuştur.
bay bumble, yetimhane müdürüdür. kendi çıkarları için herşeyi yapan biridir.
doktor losborn, iyi kalpli, yarımsever biridir.

Oliver TWİST kitap hakkında şahsi görüşler: 19. yy ingiltere’sindeki toplumsal çatışma çarpıcı bir şekilde anlatılmaktadır. kitap tefrikalar halinde yayınlanıp biraraya toplandığından olayalar arasında kopukluk vardır.

Oliver TWİST kitabı yazarı hakkında kısa bilgi : charles dickens 7 şubat 1812 tarihinde portsmouth ‘da doğdu. 9 haziran 1970’de grad’s hıll’de öldü.vıctorıa döneminin en büyük ingiliz yazarlarındandır.romanlarında sanayi devrimi sırasında geniş kitlelerin çektiği acıları ve yoksullukları gerçekçi bir bakışla anlatmıştır.başlıca eserleri: olıver twıst, antikacı dükkanı, dombay ve oğlu,oyunlar ve şiirler, büyük ümitler’dir.

——————————————————————————————————————–

Oliver TWİST, oliwer , tiwist, tıvist, tuvist, olivır, Charles Dickens , kitabı, kitap özeti, kitap ,özeti DETAYLI ,Kitabı ,Hakkında, Kısaca Bilgi,Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özetü,kitabı, kısa, uzun, açıklamalı, özet, özeti,kahramanı, kahramanları, yazarı, hikayesi, anafikri, kanusu, ana konusu, önermesi, özelliği, içeriği, türkçe, edebiyat, ödev, ödev,i, nedir, nasıl, niçin, ne, neden, nasıl, hangisi, kim, kimdir, kitabı ne hakkındandır, hakıında, ile, ilgili , bilgi, açıklama, yardım,

Yorumunuz için teşekkürler