Muhtaç aylığı nedir? Kimler alabilir Şartları nelerdir Nasıl alınır.

Muhtaç aylığı başvuru şartları nelerdir, başvurular nereye yapılıyor? Muhtaç aylığı nedir? Muhtaç ve yoksul durumda olan vatandaşlarımıza destek verilmeye devam ediliyor. Muhtaç aylığı başvurusunda bulunacak olanlar, başvuru şartlarını ve başvurunun nereye yapılacağını öğrenmek için araştırmalara başladı.

Yoksul ve muhtaç vatandaşlar nefes almak için devletten yardım almaya devam ediyor. Bu durumda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Dayanışma Vakfı, yoksul ve muhtaç vatandaşlara yardım sağlanmasında kilit rol oynayarak 7/24 çalışmaya devam ediyor. Yiyecek, yiyecek, giyim ve sağlık alanlarında yardımlar yapılmaktadır.

 

Fakirlik ve Muhtaçlık belgelerine sahip vatandaşlar, il ve ilçe Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla muhtaç aylığı başvurusunda bulunabilirler. Hepimizin bildiği gibi, engelliler (engellilik oranı% 40’ın üzerinde olan vatandaşlar) engellilik aylığı için başvurabilirler.

Muhtaç Aylığı Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık aylığı başvuruları Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yapılır. Engellilik aylığı talep eden kişiler başvuru formunu doldurup imzalanmasında sonra engelliyseler engellilik durumlarını belirten bir sağlık kurulu raporu ekleyerek Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne şahsen ya da posta yolu ile gönderebilirler.

Muhtaç Aylığı Ne Kadar?

Sonlarına yaklaştığımız 2020 senesinde muhtaçlık maaşı 967,07 lira olarak ödenmektedir.

Muhtaç Aylığı Yararlanma Şartları 

Annesi veya babası olmayan muhtaç çocuklara ve %40 veya daha fazla engelli kişilere, aşağıdaki koşulların tümünü karşılamaları halinde Muhtaçlık maaşı verilir.

Sosyal güvencesi yoksa,

Gelir veya maaşı yoksa,

Mahkeme emri veya kanuna göre bakım altında olmaması,

Gelir getiren taşınır veya taşınmaz malları yoksa veya aylık ortalama gelirleri bu hüküm kapsamında aranan muhtaç aylığı tutarını geçmemiş olması.

Muhtaç Aylığı Gerekli Belgeler

Muhtaç aylığı başvuru formu,

Engelliler için özür belirten sağlık kurulu raporu.

haber 51794 false

Yorumunuz için teşekkürler