Milyonlarça kişinin şifresi internete düştü

Bugün internet tarihinin en büyük şifre sızıntılarından birisi oldu ve 711 milyon şifre ve özel bilgi internete saçıldı. Peki kimin bilgisi saçıldı ve bu verileri yayınlayan kişiler kim?

2017 yılı siber güvenlik açısından çok aktif bir yıl oldu. WannaCry gibi saldırılar, NSA’in özel hack araçlarının sızdırılması gibi sansasyonel çok fazla olay gerçekleşti.

Bu kadarı yetmediği gibi şimdi de internet tarihinin en büyük sızıntılarından birisi oldu ve 711 milyon kullanıcının e-posta, şifre gibi özel bilgileri internette yayınlandı.

Yayınlanan şifreler kimin?
Güvenlik araştırmacıların yaptığı araştırmalara göre içeriğin büyük bir kısmı geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen Yahoo, MySpace, Tumblr gibi dev şirketlerin veritabanlarından çıkma.

Fakat %20’lik bir kısım ile blackmarketten satın alınmış gibi gözüküyor. Yani bu sızıntıyı oluşturabilmek için ciddi anlamda yatırım yapıldığı da bir gerçek.

Sızıntıların kimin tarafından yapıldığı henüz kesinleşmemiş olsa dahi sızıntıyı yapanların amacının spam mail atmak olduğu kesin. Spam mail ile fidye virüsü, reklam, truva atları gibi yöntemlerle gelir kapısı oluşturabilecek olan hackerlar ellerindeki veritabanının büyüklüğünden dolayı çok ciddi meblağlar kazanabilir

Yorumunuz için teşekkürler