Shadow

LYS Üniversite Tercih Kılavuzu TIkla 2014 LYS Tercihleri Başladı

2014 LYS Tercihleri Başladı – LYS Üniversite Tercih Kılavuzu TIkla (2014 ÖSYM LYS Tercih Rehberi-Robotu)

ÖSYS Tercih Klavuzu Yayımlandı, Fakültelerin taban puanları ve tavan puanları kaç?,ÖSYS Tercih Kılavuzu, LYS Tercih Dönemİ, ÖSYS Tercih kılavuzu tıkla indir, ÖSYS Tercih Kılavuzu oku, Üniversitelerin tavan puanları kaç?, Mühendislik taban puanları,Öğretmenlik taban puanları, Fen – Edebiyat fakültesi taban puanları kaçtır ?, Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz? diye merak ediyorsanız haberimizi okuyun

 

2014 LYS Tercihleri Başladı – LYS Üniversite Tercih Kılavuzu TIkla   (2014 ÖSYM LYS Tercih Rehberi-Robotu) Sonra Oku

ÖSYS Tercih Kılavuzu, ÖSYS Tercih Klavuzu Yayımlandı, LYS Tercih Dönemİ, ÖSYS Tercih kılavuzu tıkla indir, ÖSYS Tercih Kılavuzu oku, Üniversitelerin tavan puanları kaç?, Fakültelerin taban puanları ve tavan puanları kaç?, Mühendislik taban puanları, Öğretmenlik taban puanları, Fen – Edebiyat fakültesi taban puanları kaçtır ?, Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz? diye merak ediyorsanız haberimizi okuyun

 

 

 

ÖSYS Tercih Klavuzu Yayımlandı

 

 

ÖSYM, üniversite tercihi yapacak adaylar için 2014 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzunu internet sitesinde yayımladı

 

Buna göre, adaylar üniversite tercihlerini 7-17 Temmuz’da yapacaklar

 

ANKARA (AA) – ÖSYM, üniversite tercihi yapacak adaylar için 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzunu yayımladı.

 

 

ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet internet sitesinden yayımlanan klavuza göre, ÖSYS tercih işlemleri, 7 Temmuz’da başlayacak ve 17 Temmuz’da sona erecek. Adaylara kılavuz satışı yapılmayacak.

 

 

Adaylar tercihlerini, kılavuzda yer alan kurallara göre, https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar.

 

 

Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak. İşlemler, 17 Temmuz saat 23.59’da sona erecek. Tercih süresi uzatılmayacak.

 

 

Tercih yapacak adayların, kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekiyor.

 

LYS punları açıklandıktan sonra öğrencileri şimdi de yerleştirme telaşı aldı. Üniversitelerin tavan puanları kaç?, Fakültelerin taban puanları ve tavan puanları kaç?, Mühendislik taban puanları, Öğretmenlik taban puanları, Fen – Edebiyat fakültesi taban puanları kaçtır ?, Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz? diye merak ediyorsanız haberimizi okuyun

 

14-15 ve 21-22 tarihleri arasında yapılan LYS Ösym tarafından 28 Haziran Cumartesi gece saat 01:30’da sınav sonuçlarını açıkladı. Öğrencilerin büyük heyecanlarla beklediği sınav sonuçları Ösym tarafından gecenin geç saatlerinde açıklandı.

 

Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Üniversitelerin bölüm puan sıralamaları nasıl? LYS sonucuna göre hangi üniversiteleri tercih edebiliyorsun? LYS Tercihi ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler ve üniversite puan sıralamalarına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz…

 

ÜNİVERSİTE TAVAN VE TABAN PUANLARI

Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İletişim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültes, Diş Hekimliği Fakültesi, İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi, Eczacılık fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi,  İlahiyat Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Taban Puanlarını öğrenmek için tıklayınız

ÜNİVERSİTE TABAN VE TAVAN PUANLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

KILAVUZDAN BAKMAK İÇİN TIKLA

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu,  Adalet Meslek Yüksekokulu , Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Taban Puanlarını öğrenmek için Tıklayınız

MESLEK YÜKSEK OKULLARININ TABAN PUANLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 KILAVUZDAN BAKMAK İÇİN TIKLA

 

 

TERCİH YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

 

1-  Lisans programlarını tercih etmeniz için ham puanınızın 180 ve üstü olması gerekmektedir. Y-YGS veya Y-LYS puanınız 200’den yüksek de olsa lisans programı tercih edebilmeniz için ham puanınızın ilgili puan türünde 180 ve üstü olmasına dikkat ediniz. 140-180 aralığında ham puan almış adaylar ise önlisans programları ile Açık Öğretim Fakültesi lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

 

 

2- ÖSS sonuç belgenizdeki puanınızdan çok Türkiye Başarı Sıranızı dikkate alın. En önemlisi mezun olduğunuz alana göre AOBP katsayınızın 0,15 veya ek puanla çarpılacağı ortak puan türlerindeki başarı sıranızdır. En çok okumak istediğiniz bölümü, başarı sıranızın %30 üstünde olsa bile birinci sıraya yazın. Eğer bölüm değil de en çok istediğiniz üniversiteyi seçmek istiyorsanız, başarı sıranıza göre yerleştiğinizde, yatay geçiş veya çiftanadal, yandal seçeneklerini araştırın.

 

 

3- Tercih listenizi oluştururken kriterlerinize uygun bölümleri en çok istediğinizden başlayarak sıralayın. Tercih listenizde en fazla 30 bölüme yer verebileceğinizi unutmadan, sıralamanızı Türkiye başarı sırasına göre en yüksekten en düşüğe göre oluşturun. Son 4 tercihinizde Türkiye Başarı Sıranızın en az % 30 oranında altta olan bölümlere yer veriniz.

 

4- Puan türleri farklı ortak alanlardan tercih yaparken, listenizi, her alandan en çok istediğinize göre sıralayarak oluşturun. Örneğin MF’ciler aynı zamanda TM puanlarıyla da tercih yaparlar. İstedikleri bölümü MF-1,2,3,4 ve TM-1,2,3 puan türlerine karşılık gelen Türkiye Başarı Sıralarına göre karma olarak hazırlamalıdırlar. Türkiye Başarı Sıralarını dikkate alacağım derken, bir gurubu en üste, diğerleri alta yazmak gibi bir yanlışa düşmeyin. Tabiki sizin için öncelik MF-1,2,3,4 bölümleri ise böyle bir sıralama da yapabilirsiniz.

 

5- ÖSYM yerleştirme yaparken, öncelikle adayın Y-LYS veya Y-YGS bilgilerine bakar. O nedenle tercih listenizdeki sıralamanızın önemi kendi istediğiniz bölüme yerleşmenizle bağlantılıdır. Y-LYS veya Y-YGS verisi yüksek olan aday, bir bölümü son sırada da tercih etse de ilk sırada tercih eden adayın önüne geçer. ÖSYM’nin izlediği yol şöyledir; Y-LYS veya Y-YGS puanına sahip, aynı bölümü tercih etmiş iki aday (tercih sırası aynı olmak zorunda değil) bu bölüm için oluşturulan Y-LYS veya Y-YGS puanı sıralamasında, o bölümün kontenjanı olan sırayı eşit olarak paylaşıyorlarsa; yerleştirmede öncelik, o puan türünde HAM LYS veya YGS puanı yüksek olana verilir. O da eşitse, o puan türünün ana alan testlerinde neti daha yüksek olana, o da eşitse daha üst sırada tercih edene öncelik verilir. Tercih sıranızın önemi burada ortaya çıkar. Bu durumunuz da diğer adayla eşitse, yaşı küçük olana, o da eşitse kura çekilir ve kurayı kazanan yerleştirilir.

 

6- LYS veya YGS bir sıralama ve eleme sınavıdır. Bölüm ve programların başarı sırası ve taban puanı verileri, her yıl adayların tercihlerine göre oluşur. Adaylar da bir önceki yılın başarı sırası ve taban puanını göz önünde bulundurarak tercihlerini sıraladığı için bu durum biraz yumurta-tavuk meselesine dönüşür. Yine de bölüm ve programların başarı sırası ve taban puanı değişkendir. Taban puanlar sınavın zorluğu, aday sayısı gibi etkenlerle daha fazla değişkenlik gösterirken, başarı sıraları, kontenjan artışlarına ve adayların gösterdiği sınav başarısına göre değişebilir. Örneğin 2007 yılında 7.000’inci sıradan yerleşilen bir programa, geçen yıl 13.000’inci sıradan yerleştirme gerçekleşmiştir. Bu yıl da başarı sıralarının değişkenlik gösterebileceğini unutmayın ve başarı sırası aralığınızı geniş tutun.

 

 

7- Tercihlerinizde yer verdiğiniz bölüm/programların devlet, vakıf, KKTC veya yurt dışı da olsa maddi koşullarına dikkat ediniz. Üniversite ve bölüm seçiminizde maddi koşullar çok önemlidir. Devlet üniversitelerinde ikinci öğretim yapan bölümlerin harç miktarları normal öğretimlere göre çok yüksektir. Ayrıca devlet üniversitelerinde de yurt dışı üniversiteleriyle entegre yürütülen bölüm/programlar vardır ve paralıdır. Bu bölümlerin belirli dönemleri Türkiye’de, diğer dönemleri de yurt dışında okutulur. Hem Türkiye hem de yurt dışında okunan yıllar için bir bedel ödenir.

 

 

8- Tercih listenize aldığınız bölümle ilgili koşulları mutlaka incelemelisiniz. Bazı bölümlerde puan ve başarı sıranız denk gelse de özel koşullar vardır. Yabancı dil ayrımından, sağlık durumuna, ekstra ücret uygulamasından, hazırlık sınıfı şartına göre pek çok kriter yer alabilir. Bu koşulları, her bölüm için ÖSYS kılavuzundan incelemenizin zor olduğunu bildiğimiz için Tercih Robotu’na yerleştirdik.

 

 

9- Tercih Formu teslim etme süresini ne zaman sona ereceğini unutmayın. Tercih formunu teslim ettikten sonra hiçbir değişiklik yapma hakkınız olmayacaktır. O nedenle tercih formunuza yazdığınız bölümlerin kodunun doğru olup olmadığına çok dikkat ediniz. Pek çok aday kod hatası nedeniyle açıkta kalmakta veya istemediği bölümlere yerleştirilmektedir. İsterseniz internet şifreniz ve TC Kimlik numaranızla ÖSYM’nin sitesinden tercih formunuzu gönderebilirsiniz. Bu yolu seçtiğinizde, “Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını görmeden sistemden çıkmayın ve Tercih Formu’nuzun bir kopyasını yazıcıdan almayı unutmayın. Başvuru merkezi aracılıyla Tercih Formu’nuzu teslim etmek istiyorsanız randevu almanız gerekmektedir. Ortaöğretim Kurum Müdürlükleri ve ÖSYM Büroları başvuru merkezleridir. Randevu aldığınız gün ve saatte kimliğinizle birlikte Tercih Formu’nuzu görevliye teslim edeceksiniz. Görevli, tercihlerinizi sisteme girip size onaylattıktan sonra ÖSYM’ye gönderecektir. İşlem bittikten sonra görevliden tercih listenizin bir kopyasını yazıcıda yazdırıp size vermesini isteyiniz. Tercih hizmeti için başvuru merkezine 3 TL ödemeniz gerekecektir.

 

ÖSYS Tercih Kılavuzu, ÖSYS Tercih Klavuzu Yayımlandı, LYS Tercih Dönemİ, ÖSYS Tercih kılavuzu tıkla indir, ÖSYS Tercih Kılavuzu oku, Üniversitelerin tavan puanları kaç?, Fakültelerin taban puanları ve tavan puanları kaç?, Mühendislik taban puanları, Öğretmenlik taban puanları, Fen – Edebiyat fakültesi taban puanları kaçtır ?, Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz? diye merak ediyorsanız haberimizi okuyun

 

Anahtar Kelimeler

LYS tercih, lys tercih dönemi, lys tercih klavuzu, lys 2014, LYS 2014 TABAN PUANLARI, lys tercih robotu, lys sınav sonuçları, LYS tercih Rehberi

Yorumunuz için teşekkürler