Lazer Epilasyonun Zararları Var mı?

lazer epilasyon zararları, lazer epilasyonun zararları nelerdir, lazer epilasyonun yan etkileri,
lazer epilasyon hakkında bilgiler

Lazer Epilasyonun Zararları Var mı?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin çözümünde en önemli teknolojik adım olmuştur. Lazer epilasyondan önce bu sorun, ağda, cımbız, traş gibi yöntemlerle geçici olarak çözümlenmekteydi. Hala kullanılan bu yöntemlerin yanında elektroliz (iğneli epilasyon) kalıcı bir çözüm sunmaktadır. Lazer tekniği ile kıyaslandığında çok uzun zaman alan, ağrılı ve pahalı olan elektroliz yöntemi, bir iğnenin tek tek kıl köklerine batırılarak düşük seviyede elektrik akımı verilmesi prensibiyle çalışmaktadır.

Lazer epilasyon sisteminin çalışması is “selective photothermolysis” prensibine dayanmaktadır. Üretilen lazer ışını, cilt üzerinden zararsızca geçerek kıl köklerindeki pigmentlere nüfus eder. Kıl kökü tarafından emilen bu enerji, ısıya dönüşerek kıl kökünü tahrip eder. Lazer ışını sadece anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini tahrip ettiği için etkili bir sonuç ancak birkaç seans uygulama sonrasında elde edilmektedir.
Lazer epilasyon tekniğinin elektrolize göre üstünlükleri; uygulama süresinin çok daha kısa olması, ağrısız olması ve toplam uygulama maliyetinin daha düşük olmasıdır. Elektroliz tekniğinde her kıl kökü için ayrı işlem yapılırken, lazer uygulamasında aynı anda birçok kıl kökü tahrip edilmektedir.

Lazer Epilasyon Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır?
Lazer epilasyon, vücutta istenmeyen tüylerin, lazer ışığı kullanılarak yok edilmesidir. Milisaniyeler seviyesinde cilde uygulanan lazer ışığı, cilt dokusuna zarar vermeden geçerek kıl kökündeki pigmentlere nüfuz eder. Kıl kökü tarafından emilen bu enerji, ısıya dönüşerek kıl kökünü tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder.

Kaç Seans Uygulama Gerekmektedir?
Lazer ışığı anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkilemektedir. Bütün kökler aynı anda aktif olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir. Kalıcı bir çözüm, ancak birkaç seansdan sonra elde edilmektedir. Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Ortalama olarak çoğu kimselerde 5-8 seans, kalıcı çözüm için yeterli olmaktadır.


Bir Seans Ne Kadar Sürmektedir?

Uygulama bölgesine göre süreler değişmektedir. Ortalama olarak bıyık ve çene bölgesi 4-5 dakikada tamamlanırken, tüm bacaklar 45 dakika ile 1 saat arası sürmektedir. Seans araları 6-8 haftadır.

Hangi Bölgelere Lazer Epilasyon Uygulaması Yapılabilmektedir?
Hemen hemen vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir

Büyük Bölgelere Tek Seansda Uygulanabiliyor mu?
Evet. Elektrolizden farklı olarak her atışda birçok kıl kökü tahrip edilmektedir ve bu sayede de uygulama süresi çok kısalmaktadır. İlaveten, cihazlarımızda bulunan scanner (tarayıcı) aparatı sayesinde büyük bölgelere çok kısa sürede uygulama yapılabilmektedir.

Her Cilt Rengine Uygulanabilmekte midir?
Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengi üzerinde tüyleri koyu renk olanlardır. Ancak son teknoloji ürünü Alexandrite tipi cihazlar ile çok koyu cilt rengine sahip olanlar da dahil olmak üzere her cilt rengine uygulama yapılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.


Hassas Ciltlere Bir Zararı Var mıdır?
Hayır. Lazer ışığı, cilde bir zarar vermeden geçerek sadece kıl kökünü tahrip etmektedir.

Lazer Epilasyon Güvenli midir?
Evet. Lazerin ürettiği enerji bir dalgaboyu ışıktır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışık, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Örneğin röntgen ışınları vücutta artık bırakmaktadır ve belirli bir zaman içerisinde çok alınırsa risk doğurabilmektedir. Ancak lazer ışığının vücutta bıraktığı herhangi bir artık yoktur ve dolayısıyla güvenlidir, ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi yoktur. Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve tesiri, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.

Gebelikte Uygulama Yapılabilir mi?
Hayır. Gebelik süresince hormon dengesi değişmektedir ve bu sebeple provoke olan kıl köklerinin etkilenmesi zorlaşmaktadır. Ayrıca bu konuda da henüz klinik çalışmalar mevcut değildir.

Uygulama Sonrası Cilt Nasıl Olmaktadır?

Uygulama sonrasında cilt üzerinde, birkaç saat içerisinde geçmek üzere hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi oluşabilir.

Yan Etkileri Var mıdır ? Uygulama Esnasında Acı Hissediliyor mu?

Lazer epilasyon uygulamasının kalıcı bir yan etkisi yoktur. Uygulama esnasında kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak uygulama bölgesinde oluşabilecek bu durum çok kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır. Uygulama esnasında hafif bir yanma hissedilebilir. Ancak seans öncesinde uygulanan EMLA gibi preparatlarla bu durum minimize edilmektedir.

Uygulama Sonrası Kılların Durumu Nasıl Seyretmektedir?
Uygulama sonrası kıllar, 3-10 gün içerisinde çıkacaktır. Ancak bu kılların çoğunun kökleri tahrip olmuştur ve bir daha çıkmayacaklardır. Bunlar kendiliğinden düşebileceği gibi, el yardımıyla da çekilebilirler.

Uygulama Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulama bölgesinde, 4 hafta önceden başlamak kaydıyla cımbız, ağda ve kıl dökücü krem gibi köke etki eden metodlar kullanılmamalıdır. Ayrıca aynı şekilde güneş ışığından ve bronzlaşmadan da kaçınılmalıdır.

Uygulama Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Uygulama sonrasında da cımbız, ağda ve kıl dökücü krem gibi köke etki eden metodlar kullanılmamalı ve bronzlalşmadan kaçınılmalıdır. Eğer güneşe çıkılacaksa mutlaka koruyucu krem kullanılmalıdır.

Sonuçlar Kalıcı mıdır?
Evet. Kökleri tahrip edilen kıllar bir daha çıkmamaktadır. FDA tarafından da onaylanan bu durum, uzun süreli klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Alexandrite Lazer Epilasyon
· Alexandrite Lazer Epilasyon,Türkiye’de yaygın olan buğday tenlerde etkilidir.
· Soğutma sistemi sayesinde Alexandrite Lazer uygulaması Diod ve Nd YAG lazer epilasyon sistemlerine göre oldukça ağrısızdır.
· Alexandrite Lazer Epilasyon hızlı bir lazerdir.
· Alexandrite Lazer Epilasyon uzun zamandır kullanılan ve etkinliğini ispatlamış bir lazerdir.
· Alexandrite Lazer Epilasyon uygulamasından hemen sonra kılların yüzeyden yok olması bir avantajdır.
· Bu sebeplerle bir çok merkez ve hasta tarafından tercih edilen Alexandrite Lazer Epilasyon oldukça popüler bir lazerdir.

ND YAG Lazer Epilasyon
· ND YAG Lazer Epilasyon koyu-esmer ciltlerde etkilidir.Ancak bilinçli bir uygulamacı tarafından tüm cilt tiplerinde uygulanabilir.
· ND YAG Lazer Epilasyon, Alexandrite Lazere göre daha ağrılı bir lazer türüdür.
· ND YAG Lazer Epilasyon, Kılcal varis tedavilerinde de kullanılmaktadır.
· ND YAG Lazer Epilasyon,Her mevsimde güvenle uygulanabilir.

IPL Lazer Epilasyon
· IPL Lazer epilasyon her renk ciltte güvenle kullanılır.
· IPL Lazer epilasyon aynı anda hem açık hem koyu renk kılları olanlarda kullanılabilir.
· IPL Lazer epilasyon uygulaması, yapılmış,tam bitmemiş,incelmiş,renkleri çok açılmış kıllarda tam tedavi sağlar.
· IPL Lazer epilasyon uygulaması tamamen acısızdır.

DIOD Lazer Epilasyon
· DIOD Lazer Epilasyon, İnce ve kahverengi kıllarda etkilidir.
· Deride leke ihtimali DIOD Lazerde azdır.
· Yüz bölgesi için DIOD Lazer Epilasyon tercih edilmelidir.
· DIOD Lazer Epilasyon koyu renk ciltlerde de kullanılabilir.
· DIOD Lazer Epilasyonun kontakt yada hava soğutmalı tipleri vardır.
· Dalga boyu deride Alexandrite Lazer Epilasyon ve diğer lazer epilasyon sistemlerine göre daha derine ulaşabilir.
· DIOD Lazer Epilasyonun derin ve kalın kıllarda etkinliği daha fazladır.
· Derinlere etki etmesi DIOD Lazer Epilasyon için avantaj iken derin dokuları etkilemesi ağrıyı arttırır. Alexandrite Lazer Epilasyona göre daha ağrılıdır.
· Etkin soğutma DIOD Lazer epilasyon uygulamasındaki ağrıyı hafifletir. 

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon üç basamaklı bir süreçten oluşmaktadır. İlk önce tedavi edilecek alan temizlenmektedir. Sonra bu bölgedeki uzun kıllar kısaltılıyor, jel sürülerek, lazer epilasyon cihazıyla taranmaktadır. Lazer enerjisi deriden geçip tüy folikülündeki pigment tarafından emilmektedir.Tedavi edilecek alanın genişliğine bağlı olarak tedavi birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebiliyor. Lazer epilasyon uygulaması ardından hemen normal aktivitelere dönülebilmektedir.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR
1)Lazer epilasyon işleminizi ;sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış sağlık kuruluşlarında, uzman doktor denetiminde,uluslar arası normlara uygun lazer epilasyon cihazlarında gerçekleştirmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir.Aksi takdirde yüzünüzde ve vücudunuzda kalıcı yanık izleri oluşabilir,telafisi mümkün olmayan sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

2)Lazer epilasyon uygulamasından 1 ay öncesinden itibaren ağda gibi kılları kökünden koparan işlemler yapılmamalıdır. Tüm kıllarınızın yüzeyde görülmesi seans sayınızı azaltacağından lazer epilasyon öncesi kökten alma işlemlerini uygulamayınız.

3)Uygulama öncesi doz tespiti ve lazerle tanışma amacıyla test atışı uygulaması yapılabilir. Test sonucunda en uygun dalga boyu tespit edilir ve ardından tedavi uygulamasına geçilir.

4)Kıl oluşumundaki olgunlaşma evrelerinin tamamlanması için vücut bölgeleri için 1-2 ay ara ile 4-6 seans yüz bölgesindeki kıllar için birer ay ara ile ortalama 6-12 seans lazer epilasyon uygulanması gerekebilir.

5)Lazer epilasyon uygulanacak bölgedeki kıllara son 3-4 hafta içinde kökten alınmamalıdır. İşleme gelirken jilet yapılmasında sorun yoktur.

6) Tedavi öncesi tüyleri sarartma ve boyama işlemleri yapılmamalıdır.

7)Cildi soyulmasını sağlayan işlemler (peeling gibi) lazer epilasyon seansından 15 gün öncesine kadar bırakılmalıdır.

8)Lazer epilasyon işlemi sırasında uygulama yapılacak bölgede makyaj malzemesi bulunmamalıdır.

9) Lazer ışını kendisi leke yapmaz. Hassas ciltlerde, bütün ısı oluşturan uygulamalar (sıcak ağda, sauna, hamam gibi ısı oluşturan uygulamalar ve kökten kıl alma yöntemlerinin hepsi) güneşe hassasiyeti artırır. Bu nedenle sayılan uygulamalarda ve lazer epilasyondan sonra güneş koruyucusu kullanmak yerinde olur.

LAZER EPİLASYON SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

1- Lazer epilasyon uygulamasından 2 gün sonraya kadar güneşe çıkmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Güneşe çıkılmak zorunda kalınırsa mutlaka yüksek koruma (SPF 30) faktörlü kremler kullanılmalıdır. Özellikle yüz bölgesi için güneş kremi kullanımına dikkat etmek gerekmektedir.


2- Lazer epilasyon seans aralarında güneşlenerek ya da solaryum ile bronzlaşmış olmak bir sonraki seans zamanı geldiğinde ten renginiz normal tonuna yaklaşmamış olması lazer epilasyon uygulamasının sağlıklı olarak yapılamamasına neden olacaktır. Seansınız ten renginiz normale yaklaşana kadar yapılmaması tercih edilir.


3- Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10 gün içinde uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca kopar.


4- Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ila birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir.Telaş etmenize gerek yoktur.


5-Bazı kişilerde işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşabilmekte ve tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilmektedir.


6- Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.

7- Hormonal bozukluklar lazer epilasyon seans sayısını etkileyebilir.

8- Kıl yoğunluğu her seansta %15-20 arası azalmaktadır, farkı ancak 3. seanstan itibaren belirgin olarak görebilirsiniz.Seanslarınıza düzenli devam etmeniz lazer epilasyon işleminden maksimum verimi almanızı sağlayacaktır.

9- Büyük bölgeler (kol-bacak-sırt-göğüs-genital) için her seanstan 2 hafta sonra ücretsiz kontrol seansı hakkınız mevcuttur (20. günden daha geç yapılan kontroller tedavinin seyrini olumsuz etkiler). Küçük bölgelerde ise tedavinin seyrine katkısı olmadığından kontrol seansı uygulamaya gerek yoktur.

Lazer Epilasyonla ilgili Sık Sorulan Sorular:
Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?
· Işık hassasiyeti gösteren hastalığı olanlar dışında herkese uygulanabilir. İstenmeyen kılı ortadan kaldırmak isteyen kişilerde yaş sınırı olmaksızın uygulanmasında bir sakınca yoktur.
Lazer epilasyonun zararı var mıdır?
· FDA (Amerikan gıda ve ilaç dairesi) tarafından onaylanmış bir tedavi yöntemi olup, hiç bir zararı olmadığı bildirilmiştir. Lazer ışını iyonize edici değildir. Mutasyona sebep olmaz. Yanlış kullanımlarda yüzeyel ve geçici yanıklar oluşturabilir. Yanıklardan kaçınmak için doktor tarafından yapılmalıdır. 
Her seans kaç dakika sürmektedir?
· Lazer epilasyon uygulaması yapılacak bölgeye göre seans süreleri değişmektedir.Merkezimize geldiğinizde doktorumuz muayene esnasında size konu ile ilgili bilgilendirme yapacaktır.

Tedavi sırasında acı hissedilir mi?
·Lazer epilasyon işlemi uygulanırken hissedilen acı kişiden kişiye değişmekle birlikte, genelde hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemektedir. Ancak hassas kişiler için, uygulamadan 1 – 2 saat önce acıyı hissini hafifletici kremler uygulamak mümkündür. Cihazlarımızdaki soğutma sistemi çoğu kişi için yeterli olmaktadır.
Lazer Epilasyon Avantajları
· Hastaların çoğunda etkili ve uzun dönemli epilasyon sağlar.
· Hastaya uygun teknikle yapıldığında güvenilir bir yöntemdir.Bu yüzden sağlık kuruluşlarını tercih etmeniz sağlığınız için önemlidir.
· Bacak, sırt gibi geniş alanlarda hızlı uygulama olanağı sağlar.
· Göreceli olarak daha az ağrılı bir yöntemdir, hastaların çoğu lazer epilasyon tedavisine rahatlıkla uyum sağlar.
· Hızlı bir yöntemdir ortalama 2 saatte vücuttaki tüm tüyler temizlenebilir.
· Lazer epilasyonun cilt üzerine alerjik bir yan etkisi yoktur,cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz,kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel kanıt yoktur .
· Batık kılların ve kıl dönmelerinin en önemli tedavi yöntemidir.
· Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur

Yorumunuz için teşekkürler