Kız Kulesi Efsanesi hikayesi nedir nasıldır

Kız Kulesi Efsanesi

Kızkulesi Adası, Kubadabad Saltanat Kentinin haremliğiymiş. Ada da çevresi sularla çevrili bir kale ile, birbirinden güzel köşklerin ortasında yüksek bir kule varmış.

İşte bu kölede cariyeleri ile birlikte Selçuklu Sultanının güzeller güzeli biricik kızı yaşarmış .

Sultan, düşünde (başka bir rivayete göre falında) sevgili kızının yılan sokması sonucu öleceğini görmüş. Yaptırdığı ve Kaleye ve içinde kuleye kızını bunun için kapatmış. Öyle ki, kuleye yılan girmesinde diye beton borularla Anasmaslar’dan Adaya su ve süt akıtılmış. (Anılan iki sıra beton boruların kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.)

Böylece yıllar yılları kovalamış ve günlerden bir gün güzel Sultan ateşlere düşüp hastalanmış. Ülkenin en ünlü hekimleri zor bulmuşlar devasını. Sevgili Sultan yeniden sağlığına, mutluluğuna kavuşmuş. İyileşmesini kutlamak için armağanlar yağmaya başlamış kuleye. Yaşlı bir köylü kadında bir sepet üzüm getirmiş. Meğer üzümlerin içinde bir küçük yılan varmış.

Yılan o gece uykuya dalan güzel Sultanı sokup öldürmüş.

efsane örnekleri, efsane nedir örnek, efsane örneği, efsane nedir efsane örnekleri, efsane türünün özellikleri, 10 tane efsane örneği, efsane örnekleri nelerdir, efsane örnek, efsane nedir örnekler, efsane nedir ve örnekleri, efsane nedir örnekleri, efsaneye örnek, ege bölgesinin efsaneleri nelerdir, efsanelerimizden örnekler, bir efsane örneği, örnek efsane, efsane örnekleri kısa, efsane nedir bir efsane örneği, efsane ornekleri, efsane nedir, örnek efsaneler, efsane örnekleri özetleri, efsane orneklerı, efsanelerden örnekler, efsane ile ilgili örnekler

Yorumunuz için teşekkürler