Shadow

İnternette Kredi Kartı ile Güvenli Alış-Veriş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternette Kredi Kartı ile Güvenli Alış-Veriş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar ve internetin hayatımıza girmesiyle birlikte pek çok işi internet üzerinden yapmak mümkün hale geldi. Bu kolaylıkların başında internet üzerinden alışveriş gelmektedir. Hergün milyonlarca kişi internetten üzerinden alış veriş yapmaktadır. Buda akıllara şu soruyu getiriyor, internet üzerinden güvenli alışveriş yapılabilir mi, internet güvenli midir?
 
İnternet üzerinden alış veriş yapmak isteyenlerin öncelikle dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır ve hususlara dikkat edilmesi halinde internet üzerinden alışveriş güvenlidir.
 
İnternet üzerinden Alış veriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler;
 
Söz konusu alış veriş sitesinin güvenilirliği hakkında araştırma yapmak,
Söz konusu alış veriş sitesinin https ön eki ile başlaması. Bu web sitesinin güvenli olduğu bilgilerin şifrelenerek korunduğu anlamına gelir. SSL sertifikası olmayan bir sitenin hiçbir bankadan sanal pos alma olanağı bulunmuyor. Kullanıcılar alışveriş yaptıkları sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadıklarını mutlaka kontrol etmeliler. Bunun için genelde sayfaların alt kısımlarına konumlandırılan güvenlik sertifikası simgesi tıklanmalı ve geçerlilik süresi kontrol edilmelidir.
Bilgisayarınızda güncel anti-virüs programının bulunması,
Trojen ve virüslere karşı kredi kartı bilgileri kullanımında sanal klavye tarzı programların kullanılması..
İnternetten Alışveriş Güvenli Mi?
 
Son zamanlarda internetten alışverişin güvenli mi güvensiz mi olduğu konusunda tartışmalar büyümeye başladı.Bunun nedeni ise bir online alışveriş sitesinin satın alınan ürünleri teslim etmemesinden kaynaklandı.Tüketiciyi endişelendiren bu durum acaba diğer alışveriş siteleri de böyle yapar mı sorusunu akıllara getirdi.
 
Bu durum üzerine Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, bir açıklama yaptı.Orhun yaptığı açıklamada online alışverişin son derece güvenilir olduğunu vurgulayarak, tüketicilerin olumsuz deneyimler yaşamaması için dikkat etmeleri gereken noktalara açıklık getirdi:
 
İşte Alışveriş Önerileri
 
“E-ticaret sektörü her yıl yüzde 50’nin üzerinde büyüme kaydederken, online alışveriş hizmeti veren internet sitelerinin sayısı da büyük bir hızla artıyor. Her gün on binlerce internet kullanıcısı hiçbir sorun yaşamadan, güven içinde online alışverişin avantajlarından yararlanırken, az sayıdaki olumsuz deneyim, kullanıcıların online alışverişe ve tüm sektöre şüpheyle yaklaşmasına neden oluyor. Kullanıcıları olumsuz deneyimlere neden olabilecek sitelere karşı uyarmak amacı ile ETİD olarak aksiyon almaya devam ediyoruz. Türkiye’de internet üzerinden satış hizmeti veren siteler ile ilgili hukuki düzenlemeler sürekli iyileştiriliyor. Sorunsuz ve güvenli online alışveriş deneyimi yaşamak isteyen kullanıcıları, başta ETİD üyesi firmalar olmak üzere, sektörde kendini kanıtlamış firmalardan alışveriş yapmaya davet ediyoruz. Kişilerin online alışverişe başlamadan önce dikkat etmesi gereken noktalardan birini, bu sitelerle ilgili kullanıcı deneyimlerini araştırmaları olarak görüyoruz. Ayrıca tıpkı fiziksel perakendecilik alışkanlıklarında olduğu gibi satın alınan mecraya da önem verilmesi gerekiyor. Dolayısıyla sektör büyürken ETİD üyeleri gibi güven veren ve kullanıcılarının memnuniyetini ön planda tutan firmalar, ilk tercih olmalı.”
 
Online alışveriş hizmeti sunan tüm internet sitelerinin dünya çapında kredi kartı güvenliği için bir standart olan “SSL sertifikası” kullanmak zorunda olduğuna değinen Orhun, “SSL sertifikası olmayan bir sitenin hiçbir bankadan sanal pos alma olanağı bulunmuyor. Kullanıcılar alışveriş yaptıkları sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadıklarını mutlaka kontrol etmeliler. Bunun için genelde sayfaların alt kısımlarına konumlandırılan güvenlik sertifikası simgesi tıklanmalı ve geçerlilik süresi kontrol edilmelidir. Ödeme adımına gelindiğinde ise, sitenin adresinin yazdığı URL bölümünün “https:” ile başlıyor olmasına dikkat edilmeli. Bu uyarı, web sitesinde SSL kullanılmakta olduğunu ve kredi kartı bilgilerinin güvende olduğunu gösterir. Kullanıcılar ayrıca site içerisinde iletişim bilgileri olup olmadığını, bu iletişim bilgilerinin geçerli olup olmadığının yanı sıra teslimat ve iade koşullarını da mutlaka kontrol etmeliler. Bunun yanısıra sitelerle ilgili önceki kullanıcı deneyimlerine ulaşmak artık çok kolay. Alışveriş öncesi bunlar kontrol edilirse Internetten alışveriş deneyimi kullanıcıları bu avantajlar dünyasında inanılmaz hoş deneyimlere kavuşturacak” diye konuştu.”

 

 

Yorumunuz için teşekkürler