Shadow

İnsanlara faydalı olmanın önemini ve bize getirileri kompozisyon

Güzel söz söylemenin önemini öğrenip ve günlük hayatlarında uyguladıkları zaman güzel ahlâklı bir insan olacakları ve çevrelerindeki insanlar tarafından daha çok sevilecekleri belirtilir.
İnsanlar hep güzel sözlerden hoşlanırlar. “Anne” yerine “anneciğim” demek annelerimizin daha çok hoşuna gider. Annemiz de bize “A benim güzel yavrum!” dediğinde mutluluktan uçacak gibi oluruz. Çünkü bu güzel söz bizim hoşumuza gider.
Atalarımız “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” demişler. Bu atasözü konuşmalarımızda güzel söz söylemenin önemini anlatmaktadır.
Değişik çevrelerde farklı insanlarla konuşuyoruz. Okulda öğretmenimiz ve arkadaşlarımızla, dışarıda tanıdığımız ve tanımadığımız birçok kimseyle ilişkilerimiz oluyor. Bakkaldan Ekmek, manavdan sebze meyve alıyoruz. Arkadaşlarımızla oyun alanlarında oyun oynuyoruz. Karşılaştığımız herkesle güzel sözlerle konuşmalıyız. Bu konuda bize örnek olan peygamberimiz, insanlarla konuşurken onların hoşlanacağı güzel sözler söylerdi. İnsanları kırmamaya özen gösterirdi.
Yaratılışından getirdiği bu özelliği gereği insan, güzel söz söylemekten ve işitmekten, güzel davranışlarda bulunmaktan, güzel iş yapmaktan hoşlanır ve mutlu olur.
Bilindiği gibi Allah, insanı en güzel şekilde ve bütün varlıkları ona hizmet edecek biçimde yaratmıştır. İnsan, Allah’ın kendisine verdiği nimetleri en güzel şekilde kullanmak durumundadır. İnsan, huy ve davranışlarını güzelleştirdiği oranda insandır. Güzel davranışlarımız bizi her zaman topluma yararlı hale getirecektir. Huy ve davranışlarımızı güzelleştirmek için başta Peygamberimiz olmak üzere en güzel örneklere benzemeye çalışmalıyız. Bu güzel örneklerin çevrelerine nasıl davrandıklarını, huyların nasıl düzeldiğini öğrenmeliyiz. Onları rehber edinmeliyiz. Böylece huy ve davranışlarımız her geçen Gün daha da güzelleşecektir. Güzel huyların başında şüphesiz doğru olmak gelir. Söz ve davranışlarımızda her zaman doğru olmalıyız. Dinimiz İslam, doğruluğa çok önem vermektedir.
Büyük düşünürümüz, Mevlana bu konuda “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” demiştir. Bir diğer güzel huy, hak ve adalete uygun davranmaktır. Hepimiz çevremize adaletli davranmak zorundayız. Toplumumuzun örf ve adetlerine uymak da güzel huy ve davranışlarımızdandır. Toplumumuzun güzel adet ve geleneklerini yaşamak ve yaşatmak zorundayız. Bunlara saygılı olmak durumundayız. Bir başka güzel huy ve davranış, ağır başlı ve ölçülü olmaktır. Ağır başlı olmak, toplumda yerimizi bilmek; nerede, ne zaman, nasıl hareket edeceğimizi bilmek elbette güzel huylardandır. Yerli yersiz konuşmak, büyüklerimizi yeterince dinlememek, onları saymamak, saygısızlıkta bulunmak, ölçüsüzlüğümüzü gösterir. Neyi bilip neyi bilmediğimizi bilerek davranmak zorundayız. Kısacası her işimizde ağır başlı ve ölçülü olmalıyız. Güzel huy ve davranışlar elbette bu kadar değildir. Dinimizin emrettiği güzel huyları yapmak bizi güzel huylu kılar. Selam vermek, güler yüzlü olmak, yardımsever olmak, insanlara saygı ve sevgi göstermek, hayvanları sevmek ve acımak, fakir- fukaraya sadaka vermek, özellikle yaşlılara saygı göstermek, nazik davranmak, insanlara karşı ölçülü davranmak ta güzel huy ve davranışlar arasındadır.
Çevrede Saygı Kazanır
Çevrede Onurla anılır
Çevrede Eli İş gören diyerek çağrılır
hamaratlık kazanır
sevgi kazanır
dua kazanır

Yorumunuz için teşekkürler