Shadow

İletişim Araçlarının Türleri Tarihi gelişimi hakkında Kısaca Bilgi

İnsanlık var olduğundan beri iletiim en temel gereksinim olmuştur Bundan dolayı insanlar farklı dönemlerde farklı yöntemlerle iletişim kurmuş farklı yöntemler bulmuştur. Yazımızda insanların eskien ve bugün kulandıkları iletişim yolları iletişim araçları hakkında bilgi vermeye çalıştık İyi okumlar. İyi bilgilenmeler 🙂

İletişim Araçlarının Tarihi Gelişimi

M.Ö 3000 civarında Mısırda HİYOROGLİF adı verilen yazı sistemi bulundu. Bu yazılar insan hayvan ve eşya şekillerinden ve bazı sembollerden oluşmaktaydı

 

M.S 1045 Mısırlılar tarafından bulunan papirus adlı kağıdı geliştiren çinde ilk kez Pi CHENG adlı mucid matbaa harflerini icad etmiş ve kitap basmıştır. Daha sonraları 1645Avrupada Guttenberg adlı mucit matbaa makinasını icad etmiştir.

 

1820 yılında Danimarkalı OERSTED adındaki bilim adamının elektromanyetik akımı keşfetmesiyle günümüzde kullanılan modern iletişim araçlarının temel çalışma prensipleri doğmuştur.

1936 da İngiliz Cooke ve arkadaşı elektrikli telegrafı icad ettiler.

1843 de Amerikalı li bilim adamı kendi adı olan ve (.) ve (-) lerden oluşan MORS alfabesini icad etmiştir. Böylece Fransızcada Uzaktan yazma denilen Tele-Graph : Telgraf aleti herkes tarafından kolay kullanılır hale gelmiştir.

 

1867 yılında Amerikalı politikacı ve mucit SHOLES ilk daktilo makinasını icad etmiştir.Bu makina yazıyla iletişimde devrim yaratmıştır.

 

Yorumunuz için teşekkürler