Shadow

Günümüzde Televizyon ve Aileler Üzerine Etkileri

Merhabalar,

Öncelikle belirtmek isterim, bu makaleyi “Televizyonun sizin ve ailenizin üzerine etkileri” konulu ödüllü makale yarışması için içimde engel olamadığım o ‘yazma’ ve ‘rekabet’ duyguları eşliğinde hazırlıyorum (:

Umarım pek çok detayıyla konu başlığını ele alacağımız bu yarışmadan forum ve internet dünyası en güzel şekilde istifade edebilir.

****

Günümüzde Televizyon ve Aileler Üzerine Etkileri

Son zamanlarda sunulan içerik ile paralel olarak izleme kültüründe de görülen bariz değişimleri ile tabiri caizseBihterin kaçtığı ve Behlül’ün kovaladığı bir dünyayı ekrana yansıtan ‘Televizyon‘ olayı, milletimiz aile yapısını, kültürünü ve malesef ki alışkanlıklarını büyük bir yozlaşmanın esiri yapıyor.

Olaya günümüz penceresinden baktığımızda bu kelimeleri okuyan her bireyin şahitliğini üstlenebileceği ‘dizi vakitlerine yakın sokakların boşalması’ olayı, aslında televizyon denilen şu teknoloji harikasına(!) karşı nasıl bir bağımlılık içerisinde olduğumuzu gösteriyor olmalı. Hasta, yaşlı ve akraba ziyaretlerimizin azalması durumu bir yana, yakın zamanda insanların oturduğu yerden iletişimini sağladığını ve misafirlik kültürünü yok ettiğini öne sürerek şikayetçi olduğumuz telefon bile “Bu bölüm ne olacak?” merakının esiri olmuş, suskun suskun bir köşede duruyor.


Pekâlâ hiç mi yararı yok bu kutunun? Atsak mı çöpe?

Eğer ki magazin ve dizi yoğunluğundan sıyrılıp arada sırada televizyonun çift basamaklı kanal numaraları arasında ücra bir köşeye attığınız belgesel, haber ve film kanallarını da izliyorsanız büyük bir tehlike arz eden bu kutuya size yansıtması üzere olumlu etkiler de yükleyebilirsiniz.

Dünyayı “televizyon ekranı ve diğer” olarak sınırlamaktan, özgün ve çeşitliliği sağlayarak bir tarz oluşturmak yerine ekrana yansıyanları kendine tarz edinmekten korunmanız dileğiyle. İyi günler.. ((:

Necip Fazıl YILDIRAN

Yorumunuz için teşekkürler