Geçici İzolasyon Ne Demek ? Şartları nelerdir Neden ve kime verilir

Covid 19 pcr testi yapıldıktan sonra verilen Geçici İzalasyon ne demektir ,bu konuda bir çok insan tarafından aramalar yapılmaktadır ve bunun yanında  Geçici İzolasyon anlamı nedir ne yapmak gerekir  ? Şartları nelerdir Tüm merak ettikleriniz yazımızda …

Covid pcr testi yaptıktan sonra telefonunuza gelen geçic izolasyona alındınız mesajı ne anlama geliyor birlikte bakalım.

Bu işlem geçicibir önlemdir ve yapanız gerekenlerin tamamı aşağıdaki metinde açıklanmıştır

“Covid-19 virüsünün yayılmasını engellemek, etkilerini en aza indirgemek için alınacak önlemlere destek olmak amacıyla hastanede yatarak tedavi gerektirmeyen hastaların izolasyon koşulları altında (evde, yurtta vb.) takip ve tedavisi gerekmektedir. Bu kapsamda; sağlık tesisimizde verdiğiniz PCR numunenizin sonucu NEGATİF çıkana kadar geçici olarak tedbir amaçlı karantinada kalmanız gerekmektedir.

Karantina sürenizin detayları aşağıda verilmiştir.

1- İzolasyonda kalacağınız yere ……………………………….. saatine kadar gitmeniz gerekmektedir.

2- Aşağıda geçen maddelerden biri gerçekleşmediği sürece …………………………….. – …………………………………arasında izolasyonunuz devam edecektir.

a. Numune sonucunuzun NEGATİF çıkması durumunda izolasyonunuz otomatik olarak kalkacaktır.

b. Numune sonucunuzun POZİTİF çıkması durumunda hastanede yatışınız olmazsa 10 günlük karantinanız başlayacaktı

SOSYAL İZOLASYON NEDİR?

Sosyal izolasyon, grip ve tüberküloz gibi havadan bulaşan hastalıkların yayılmasının önüne geçmek için kişinin kendini toplumdan kısmi veya tamamen uzaklaştırmasıdır. Sosyal izolasyonda okul, festival, toplu taşıma araçlarının, bankaların ve marketlerin kapanışları gibi uygulamalar yapılır.

EVDE İZOLASYON NASIL UYGULANIR EVDE İZOLASYON NASIL UYGULANIR?

Kendini izole etmek İngiltere’deki kullanımı ile esas olarak evde kalmak ve egzersiz yapma dışında evden çıkmamak olarak tarif ediliyor. Okula, işe gitmiyor kamusal alanlara girmiyorsunuz. Kendini izole etmesi istenenlerin gıda ve diğer ihtiyaçları için alışverişe de mümkünse çıkmaması gerekiyor.. Bu ihtiyaçlarını karşılayacak kimsesi olmayanların alışverişe çıkmaya mecbur kalırlarsa ev dışında her türlü sosyal teması minimuma indirmeye özen göstermeleri isteniyor.

KİMLER KENİNİ İZOLA ETMELİ KİMLER KENİNİ İZOLA ETMELİ?

Covid-19 belirtileri gösteren herkesin kendini izole etmesi gerekiyor. Bu belirtiler 37.8’in üzerinde ateş, öksürük ve solunum güçlüğü olarak tarif ediliyor. Aynı zamanda bu belirtileri gösteren kişiyle aynı evi paylaşan herkesin de kendisini izole etmesi gerekli. Yalnız yaşıyorsanız, belirtilerin ortaya çıkışından itibaren 7 gün evde kalmalısınız. 5 Eğer siz veya birlikte yaşadığınız bir kişi bu belirtileri gösterirse, bütün hanenin 14 gün kendilerini izole ederek, belirtilerin gelişip gelişmediğini gözlemesi gerekiyor. Bu süre içinde evdekilerden biri daha hastalık belirtileri göstermeye başlarsa o zaman 7 gün daha izole olmaları gerekiyor. Daha sonra hastalanan her bir kişi için izolasyon süresi 7 gün daha uzuyor. Hastalık belirtilerini gösteren kişilerin iyi havalandırılmış bir odada kalıp evdeki diğer kişilerden uzak durmaları tavsiye ediliyor.

izolasyon ne demek izolasyon nedir izolasyon süresi izolasyon odası izolasyon anlamı izolasyon alanı izolasyon anlamı nedir influenza a izolasyon önlemleri izolasyon bitiş tarihi izolasyon cezası izolasyon cezası sorgulama izolasyon covid

Yorumunuz için teşekkürler