Fazla uykunun zararı fazla uyku

fazla uykunun zararı
fazla uyumak zararlımı

 

Fazla uyumanın zararları ve nedenleri olduğunu biliyormusunuz ? Uykunun fazlası da azı da kalp hastalıklarını tetikliyor. Yapılan araştırmalara göre geceleri 7 saatten fazla veya az uyuyan insanların kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu belirtiyorlar. Amerika Birleşik Devletlerinin Virginia Üniversitesi Tıp fakültesinde yapılan araştırmalar neticesinde “Sleep” yani uyku dergisinin yayının da açıklanan ifade kalp krizi, anjin, damar rahatsızlıkları, enfarktüs gibi bir çok sağlık problemini ortaya çıkarıyor.

Peki kaç saat uyumalıyım ? Günde 9 saatten fazla uyuyanlarında kalp ve damar riski olduğu belirtildi. Özellikle bu grup 60 yaşından daha ufak olan kişilerde daha riskli gözüküyor. 60 yaşından daha genç olup da ve geceleri 5 saatten çok az uyuyorsanız, kalp ve damar hastalıkları riskini yakalanma oranınızı arttırıyorsunuz. Ortalama olarak 6-8 saat arası gece uykusunu tavsiye eden uzman doktorlar 2005 de yaptıkları bir sağlık anketinde yaklaşık olarak 30 bin kişinin analizini yaparak uyku anketinin sonuçlarını açıkladı. Bu ankete göre %8 oranında kişi gece 5 saat uyku uyurken, %9’u 9 saatten fazla uyuduğunu belirtti.

Geceleri 6-8 saat arasında uyku uyumalısınız. Sağlıklı bir yaşam için düzenli spor yaparak, uyku alışkanlıklarınızı düzenli bir hale getirebilirsiniz.

Yorumunuz için teşekkürler