Fatih Harbiye Kitap Özeti Konusu Anafikri Peyami Safa

Fatih Harbiye kitabının kısa özetini, düşüncesini konusunu, karakterlerini, ana fikrini ve ayrıntılı kısa özetini sizin için derledik. Ayrıca Fatih Harbiye kitabının basım yılı ve yerini yazarı hakkında kısa bilgileride sizin için bir araya getirdik…  Fatih Harbiye  ana karakterleri ,  Fatih Harbiye adlı kitabın kısa özeti,  Fatih Harbiye bilinmeyen kelimeler

Kitap Hakkında Bilgiler

 Fatih Harbiye kitabının Yazarı :  Peyami Safa
 Fatih Harbiye kitabının Basım yılı: 1987

 Fatih Harbiye kitabının Türü : Tarih

 Fatih Harbiye Sayfa sayısı:  120

Fatih Harbiye kitabının KONUSU: Neriman’ın kendi kültürüyle Batı kültürü arasındaki kayboluşu ve  doğru yolu buluşu.

 

 Fatih Harbiye kitabının Ana fikri Teması : Doğu-Batı Çatışması

 

Fatih Harbiye kitabının ROMAN HAKKINDA KISA BİLGİ: Roman Peyami Safa’nın olgunluk dönemi eserlerindendir. Mahşer, Şimşek ve Biz İnsanlar adlı romanlarında olduğu gibi Fatih – Harbiye romanlarında da Doğu – Batı sorunsalı ele alınmış ve karakterlerde somutlaştırılarak işlenmiştir.

 

Fatih Harbiye kitabının ROMANIN KAHRAMANLARI : Neslihan, Şinasi, Faiz Bey, Macit

 

 Fatih Harbiye kitabının KISA ÖZETİ

Neriman’la Şinasi çocukluk arkadaşlarıdır. Neriman, yedi yıldır birlikte olduğu dostu Şinasi’den gittikçe uzaklaşmaya başlar. Giyimi, zevkleri, derslerine ve çevresine karşı tavırları değişmiştir.

Doğu medeniyetine mensup olmaktan rahatsızlık duymakta, buna karşılık Atı medeniyeti ve ona ait her şeye sevgi duymaktadır. Bu yüzden İstanbul’da Batının etkilerini en çok üzerinde taşıyan Beyoğlu semtine karşı aşırı bir sevgi duyar ve her fırsatta evlerinin bulunduğu Fatih’ten travmaya binerek oraya dolaşmaya gider. Bu arada Beyoğlu’ndan tanıştığı zengin aile çocuğu Macit ile arkadaş olur. Macit onun gözünde Batıyı ve medeniliği temsil eden bir gençtir. Bu yüzden ona karşı bir sevgi ve hayranlık duyar.

Hatta Neriman bir gün Şinasi’ye yalan söyleyerek Macit ile buluşmaya gider. Fakat Şinasi bu yalanın farkına varır ve araları iyice bozulur. Bir gün Macit Neriman’ı zengin insanların katılacağı büyük bir baloya davet eder. Neriman da bu baloya katılmayı çok istemektedir. Baloya gitmeye izin alabilmek ve gerekli parayı temin edebilmek için, son zamanlarda değişen tavırlarından dolayı kendisine kızmakta olan babası Faiz Bey’in gözüne girmeye çalışır. Uzun konuşmaların ardından Faiz Bey, Şinasi ile birlikte gitmeleri şartıyla baloya gitmesine izin verir. Bunun üzerine Neriman baloda giyeceği bir elbise almak için Beyoğlu’na gider. Dönüşte dayısının evine uğrar. Fakat burada dayısının kızlarından dinlediği hikâye Neriman’ın yaşamını değiştirir. “Fakir bir Rus gitaristle yaşayan bir Rus kızı, az parayla yaşamak kendisine ağır geldiği için onu terk ederek, tanıştığı zengin bir Rum ile evlenir. Fakat bu zenginlik içindeki hayatta eskisinden çok daha mutsuz olur. Bu hayattaki her şeyi ve çevresindeki insanların davranışlarını basit ve yapmacık bulur. Pişman olarak tekrar fakir Rus gitariste döner. Fakat adam kendisini kabul etmez. Buna dayanamayan Rus kızı intihar eder.”

 

Neriman dinlediği bu hikâye il kendi yaşamı arasında büyük bir benzerlik bulur. İzlediği yolun yanlış olduğunu, mutlu olmak için sadece paranın ve medeniyetin yeterli olmadığını, mutluluğun iç huzura bağlı olduğunu anlar. Doğu medeniyeti ürünü olduğunu düşünerek nefretle bir kenara bırakmış olduğu udunu tekrar eline alır. Şinasi ile de en kısa zamanda evlenmeyi kabul eder. Artık Neriman, babası Faiz Bey ve Şinasi mutsuz geçen günlerin ardından nihayet huzurlu günlerine geri dönmüşlerdir. 

 

————————————————————-

Fatih Harbiye ,kitabı, kitap özeti, kitap ,özeti DETAYLI ,Kitabı ,Hakkında, Kısaca Bilgi,Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özetü,kitabı, kısa, uzun, açıklamalı, özet, özeti,kahramanı, kahramanları, yazarı, hikayesi, anafikri, kanusu, ana konusu, önermesi, özelliği, içeriği, türkçe, edebiyat, ödev, ödev,i, nedir, nasıl, niçin, ne, neden, nasıl, hangisi, kim, kimdir, kitabı ne hakkındandır, hakıında, ile, ilgili , bilgi, açıklama, yardım,

Yorumunuz için teşekkürler