Eylül 15, 2021

Erişteli Mercimek Çorbası nasıl pişirilir

Erişteli Mercimek Çorbası nasıl pişirilir tarifi tarif , yemeğini pişir,nasıl yapılır pişirme yöntemi, içine ne konur, içindekiler gerekli malzemeler nedir nelerdir hangileridir

TARİF1

içindekiler

3 Yemek Kaşığı Sana Klasik 
1 Adet orta boy soğan 
1 Yemek Kaşığı salça 
1 Çay Bardağı ERİŞTE 
1 Su Bardağı yeşil mercimek 
1 Tutam karabiber 

Yapılışı

Yemeği hazırlamadan 1 gece önce bir kaba mercimekleri ekleyip, üzerini 4-5 parmak geçecek kadar ılık su ilave edin, beklemeye alın. Ertesi gün ıslatılmış mercimekleri sudan çıkarıp yemeği pişireceğiniz tencereye alın ve yine üzerini 4-5 parmak geçecek kadar ılık su, tuz ilave edin. Orta ateşte pişirmeye başlayın. Kaynamaya başlayınca 5 dakika daha kaynatmaya devam edin. Sonra ocağın altını kapatın ve üzerine yarım çay bardağı soğuk su gezdirin, 1 kere karıştırıp siyah suyunun çıkması için kenarda beklemeye alın. Soğanları soyup küçük küçük doğrayın. Tencerede yağı kızdırın ve soğanları hafifçe kavurun. Soğanlara salçayı ekleyip kavurmaya devam edin. Ardından öbür tencerede beklettiğiniz mercimeği süzüp bu karışıma ilave edin. Üzerine 3-4 parmak geçecek kadar sıcak su koyun. Tuz ve karabiber ekledikten sonra kaynamasını bekleyin. çorba kaynamaya başlarken erişteleri de ekleyip 10 dakika daha orta ateşte kaynatın. Sıcak olarak servis yapın.

 

 

TARİF 2

2 Yemek Kaşığı Sana Klasik 
1 Su Bardağı erişte 
1 Adet soğan 
1 Su Bardağı yeşil mercimek 
1 Tatlı Kaşığı pul biber 
1 Yemek Kaşığı salça 

Mercimeği haşlayın, soğanı ince ince kıyın. bir tencere içinde margarini eritin, soğanı kavurun, salçayı, pul biberi karıştırın. süzdüğünüz mercimeği ilave edin, erişteyi de ekleyin. suyunu ve tuzunu ayarlayarak kaynamaya bırakın. Kıvama gelince tamamlayın.