Shadow

Erdoğan Monşer Dedi Monşer Nedir?

AK Parti’nin Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir cumhurbaşkanı adayına “Siz yollarla ilgilenecek misiniz?” diye sorulduğunu, o adayın ise, “Ben cumhurbaşkanıyım benim yollarla ne işim var” dediğini aktardı. O cumhurbaşkanı adayına tepki gösteren Erdoğan, “Allah Allah. Cumhurbaşkanının yolla işi olmaz mı ya? Metroyla işi olmaz mı? Tünellerle, viyadüklerle işi olmaz mı? Bunlar monşer. Monşerlerin bu tür şeylerle işi olmaz. Biz hizmetkarız. Bizim yollarla işimiz olacak” diye konuştu.

 

-“BUNLAR MONŞER MONŞERLERİN BU TÜR ŞEYLERLE İŞİ OLMAZ”-

 

Kendisini dinleyen vatandaşlara “Biz yola kefenimizi giyerek çıktık” diyerek seslenen Erdoğan, “Bizler Selahaddin Eyyübiler gibi, Tarık Bin Ziyatlar gibi bu yola çıktı. Biz heyecanımızı onlardan aldık. Onların izinde bu yola böyle yürüyoruz, diğerleri gibi değil. Asla onlar gibi olmadık olmayacağız. Türkiye’yi muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine Allah’ın izniyle çıkarıyoruz, çıkaracağız” dedi.

 

Kendi dönemlerinde yapılan yatırımları anlatan Erdoğan, modern dünyanın insanı ile Türk insanın aynı hizmetlere kavuşacağını kaydetti.

 

Bir cumhurbaşkanı adayına “Siz yollarla ilgilenecek misiniz?” diye sorulduğunu kaydeden Erdoğan, o adayın ise, “Ben cumhurbaşkanıyım benim yollarla ne işim var” dediğini aktardı.

 

O cumhurbaşkanı adayına tepki gösteren Erdoğan, “Allah Allah. Cumhurbaşkanının yolla işi olmaz mı ya? Metroyla işi olmaz mı? Tünellerle, viyadüklerle işi olmaz mı? Bunlar monşer. Monşerlerin bu tür şeylerle işi olmaz. Biz hizmetkarız. Bizim yollarla işimiz olacak.

 

CHP’DEN ERDOĞAN’A “MONŞER” YANITI

 

Chp Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Cumhurbaşkanı adayı olan Başbakan Erdoğan’ın ‘Monşer’ sözünü hatırlatarak, ‘Sayın başbakan ve o şekilde düşünenler monşerlere kurban olsunlar. ‘dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Loğoğlu, İsril ile Filistin arasındaki gerginliğe de değindi. Başbakan Erdoğan’ın ‘Monşer geldiler, monşer gidiyorlar.’ sözlerine galerek cevap veren Loğoğlu, “Sayın başbakan yine bir monşer lafı tutkusuna göre döndü. Karşısındaki adayları kendisine göre monşer olmakla suçluyor. Sayın başbakan, AKP’nin adayı başbakan Erdoğan monşerin ne olduğunu bilmiyor. Bilse böyle konuşmaz. Ama diyelim ki aklında böyle bir kavram var. Sözde kendine göre monşerleri aşalıyor mu diyelim, veya onları daha farklı bir alana itmek istiyor. Ben şunu sorayım. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu, Yozgat, İstanbul ve Sakarya’ya gitti. Halk arasında rahatça dolaşabiliyor. Etrafından yüzlerce koruma yok. Bu halktan adamlık, halkın arasında olabilmektir. Allah korusun Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, halkın arasına girdiği zaman ya küfrediyor, ya dayak atıyor ya da bütün itidali kaybedip sıkıntılı durumlara düşüyor. Hangisi monşer, hangisi halk adamı. Bunu soralım. Ben Adana tabiriyle söyleyeyim. Sayın başbakan ve o şekilde düşünenler monşerlere kurban olsunlar” dedi.

 

MONŞER NE DEMEKTİR?

 

Monşer Türk DilKurumu Sözlüğü’nde Davranışlarında Batı özentisi içinde bulunanlar anlamını taşıyor. Eskiden beri; en kibar ilişkiler devletlerin temsilcileri arasındaki “diplomatik ilişkiler”di. İki ülke savaş halindeyse bile, diplomatlar birbirine “monşer”, “sayın” diye başlayıp öyle devam ederlerdi konuşmaya. Ancak Fransızca “sevgilim” demek; diplomasi dilinde ise, diplomatların birbirine karşı “çıtkırıldım” hitap sözcüğü olarak kullanılmış.

Yorumunuz için teşekkürler