Ekonomide Depresyon nedir Kısaca Tanımı

Yazımızda depresyon Ekonomide depresyon nedir Kısaca Tanımını ve  ne anlama geldiğini anlatmaya çalıştık umarım faydalı olur

ekonomide depresyon nedir,ekonomide depresyon ne demek, ekonomi de depresyon ,ekonomide depresyon ne demektir.

Depresyon: Ekonominin aşırı küçülmesini ifâde eder. Bu durum bazen bir yıl olabileceği gibi, bazen daha da uzun sürebilir. Son yıllarda Yunanistan’daki durum uzun süre devam eden depresyona en güzel örnektir.

 

DEPRESYON; Bir ekonomide ekonomik faaliyetlerin uzun süreli olarak aşağı yönlü olması demektir.resesyondan farkı ise,depresyon çok uzun sürelidir ve ekonomideki küçülme rakamları daha büyük rakamlardır.GSYH da %10 luk küçülmeler meydana gelir(.ABD nin depresyon yıllarında GSYH sı neredeyse yarı yarıya düşmüştü.)

 

Depresyon
Bir ekonomide ekonomik faaliyetlerin uzun süreli olarak aşağı yönlü olması depresyon olarak adlandırılıyor.

Depresyon ile resesyonu birbirinden ayıran iki önemli nokta vardır: (1) Resesyon ekonomik faaliyetlerde daha kısa süreli bir küçülme halidir. Genellikle iki çeyrek ile birkaç yıl arasında sürer. Depresyon daha uzun süreli bir çöküşü ifade eder. Örneğin İngiltere ve ABD’de Uzun Depresyon (1873 – 1896) neredeyse çeyrek yüzyıl sürmüştür. ABD’de Büyük Depresyon (1929 – 1933) 5 yıl sürmüştür. (2) Resesyonda GSYH küçülmesi daha düşük düzeydedir. Bazı iktisatçılara göre GSYH’daki küçülmenin depresyon olarak kabul edilmesi için yüzde 10 dolayında bir küçülme olması gerekir.

ABD’de Büyük Depresyon süresince GSYH neredeyse yarı yarıya düşmüştür. 1929’da 103,6 milyar dolar olan GSYH, depresyonun son yılı olarak kabul edilen 1933 yılında 56,4 milyar dolara gerilemişti.

Yorumunuz için teşekkürler