Shadow

Deniz Gamze Erghüven Kimdir Hayatı yaşı Nereli

Çektiği bir filmle oscara aday gösterilen DENİZ GAMZE ERGÜVEN KİMDİR? Filmleri hayatı biyografisi

 

Ankara doğumlu olan Deniz Gamze Ergüven, 1980 yılından Türkiye’den Fransa’ya göç etti. Fransa’da büyüyen ve okuyan Deniz Gamze Ergüven, 20078 yılında La Fémis’ten mezun oldu.

Deniz Gamze Ergüven 2011 yılında The Kings projesine yardımcı olması için Cannes’a davet edildi. Ergüven burada yönetmen Alice Winocour ile tanıştı. Ergüven ilk filmine ödenek bulamayınca Alice Winocour, Ergüven’e daha samimi bir çalışma yapmasını söyledi. Deniz Gamze Ergüven bunun üzerine Mustang filminin senaryosuna başladı.

Cannes 2015’te gösterilen Mustang, Europa Cinemas Label ödülünü aldeı. 2015 Toronto Film festivelinde özel gösterim bölümüe katılan Mustang, Fransa’nın 22015 Oscar adayı oldu.

MUSTANG FİLMİNİN KONUSU

İnebolu’da geçen bir hikayeyi ele alan Mustang, beş kız kardeşin özgürlükleri için verdikleri mücadeleye odaklanıyor. Lale ve kardeşleri oynadıkları bir oyunun çevreleri tarafından beklenmedik bir skandala dönüştürülmesi sonucu adeta ev hapsine mahkum olurlar. Bu durum öyle bir noktaya sürüklenir ki evde evlilik planları dahi yapılmaya başlanır. Ancak beş kardeş üzerlerinde kurulan bu baskıları yenip özgürlüklerine kavuşmak için yeni yollar arayacaktır.

Yorumunuz için teşekkürler