Shadow

Charles Perrault kimdir önemi yaşamı ve eserleri

Yazımızda Charles Perrault isimli yazarın kim olduğunu neden önemli biri olduğunu hangi dönemde yaşamış nereli ve en önemli esererinden bahsedeceğiz.

Charles Perrault 12 Ocak 1628 doğumludur ”Külkedisi, Uyuyan Güzel” ve ”Kırmızı Başlıklı Kız” gibi eserlerin yazarı Charles Perrault en bilinen eserleridir.

 

Charles Perrault, 17’nci yüzyılda yaşamış, dünyaca ünlü hikayecler yazmış, dünya klasik masalları arasında kabul edilen onlarca masalın yazarıdır.

Hemen her çocuğun okuduğu ilk kitapların arasında, Charles Perrault’un eserleri vardır. Fransız yazarın en ünlü eserleri Külkedisi, Uyuyan Güzel ve Kırmızı Başlıklı Kız günümüzde hala en popülerliğini korumaktadır.

Charles Perrault’un Uyuyan Güzel adlı eseri, opera ve bale olarak salonlarda izleyici ile buluşurken, Walt Disney adlı şirket tarfından Külkedisi ve Uyuyan Güzel’e animasyon filmler çekmiştir. Bu hikâyeler günümüzde halen popülerliğini korumaktadır.

CHARLES PERRAULT KİMDİR?

Charles Perrault 12 Ocak 1628’de Paris’te varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası tanınmış bir avukattı. Charles önce Beavuais Koleji’nde öğrenim gördü, daha sonra Orleans’da hukuk öğrenimi görmeye başladı. 1651’de hukuk fakültesinden mezun oldu. Paris Barosu’na kaydoldu ve kısa bir süre avukatlık yaptı. Sanata büyük bir ilgisi vardı, çeşitli resmi görevlerde yer aldı.

Yazı hayatına 1654 yılında başlamıştır ve yazmak kısa sürede onun en büyük tutkusu olmuştur. Gelecekte yazdığı çocuk masallarıyla ünlenecek olan Perrault’un çocuk masalları yazmaya başlamasının ana nedeni kendi çocuklarına anlatacak, okuyacak bir masal beğenememesiydi. İlk masallarını kendi çocukları için yazmıştır. Bundan zevk almaya ve ürettiklerinin kalitesini anlamaya başlayınca çocuk masalları yazmaya devam etmiştir. Yazdığı masallar ileride peri masalı olarak adlandırılacak türün ilk örneklerindendi. Yazdığı masallarda genelde çevresindeki bilinen mekanları kullanmış, düş-benzeri atmosferler yaratmıştır.

Yorumunuz için teşekkürler