Bayramda kilo almamak için nasıl beslenmeli sağlıklı yemek

Bayramlar, sağlığına ve formuna dikkat eden insanlar için ciddi bir sınav niteliğindedir. Gelen misafirler, yapılan ziyaretler, aile kahvaltıları derken geçirdiğimiz günler sonunda yediklerimiz bize yol, elektrik ve su olarak fazlasıyla dönüyor. Lezzetli tatlılar, börekler, şeker ve çikolatalara hayır demek neredeyse imkansız. İşte bütün bu yoldan çıkaran sebepler sonunda bizi mutsuz eden bir tablo ile karşılaşmamız çok olağan. Peki bayramda nasıl beslenmeliyiz? Bu konuda bir uzman görüşü almadan duramadım.


Liv Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Serap Güzel bayramı kilo almadan geçirmenin püf noktalarını anlattı.

Güne kahvaltı ile başlayın, ara öğünleri atlamayın. Öğle ve akşam yemekleri de yemelisiniz.
Özlediğiniz yiyecekler, kısa süren iftar ve sahur arasında yemek için yetiştiremediğiniz güzel tatlılar olabilir. Özlenen tatları mümkün olduğunca haftalara dağıtarak yemeye çalışın.
Ağırlık kontrolünü sağlayın. Her gün zararlı ya da kalorisi yüksek bir şeyler yediğinizde bu size 1-2 hafta içinde kilo aldırabilir. Hatta Ramazan Bayramı boyunca misafirliklerde yediğiniz tatlılar bile size fark etmeden 1-2 kilo aldırır. Bu nedenle yine günlük beslenme dengesi sağlanmalıdır.
Sebzelere Ağırlık Verin
Evde olduğunuz öğünleri hafif sebze yemekleri ile geçiştirin; çünkü dışarıda olduğunuzda, bayram ziyaretine gittiğinizde size mutlaka yiyecek bir şeyler, tatlılar ikram edilecektir. En hafif besinler sebzelerdir, az yağlı kızartma yapmadığınız sebzeler, sizin için kurtarıcı öğünlerdir.

Tatlıyı Paylaşın
İkram edilen tatlıyı eşinizle, dostunuzla paylaşın; porsiyonu azalttığınızda fazla kaloriyi önlersiniz. Tabakta iki baklava varsa birini bırakın.

Bol Hareket Lazım
Yürüyerek gidebileceğiniz yerlere yürüyün, büyük şehirler için belki zor fakat yinede arabayı daha az kullanmaya çalışın. Akşamları yürüyüş yapın, illa spor salonuna, sahile gitmenize gerek yok. Sokağa çıkıp yürüyün. En azından erken saatlerde yenilen ikramların birazını yakmış olursunuz.

Yorumunuz için teşekkürler