Shadow

Barış İçinde Yaşamak Konulu Bir Olay Yazısı Örnekleri

Barış içinde yaşamak, insanlığın en önemli ihtiyaçların biridir. Bu sebeple bazı öğretmenler, Türkçe dersi için öğrencilerden barış içinde yaşamak konulu bir olay yazısı örneği isteyebilmektedir. Bu konu hakkında olay yazısı yazmak isteyenler örnek anlamında barış içinde yaşamak konulu olay yazısı örnekleri verilmesi önemlidir.

Barış İçinde Yaşamak Konulu Bir Olay Yazısı Örnekleri

BARIŞ KÖPRÜSÜ

BİRİNCİ ÖRNEK: Bir köyde yan yana evlerde yaşayan ama birbirleriyle hiç geçinemeyen iki komşu yaşarmış. Bu iki komşu birbirleriyle devamlı kavga ederlermiş. Bu nedenle de birbirlerine selam dahi vermez olmuşlar. Birisine ufacık bir şey bile lazım olsa birbirlerinden istemeyip, uzaklara giderek başka birinden isterlermiş.

Bu iki komşunun tarlaları da birbirine komşuymuş . İkisi de tarla da gün boyu çalışırlarmış fakat birbirleriyle hiç konuşmazlarmış. Günler böyle geçip giderken bir gün içlerinden biri tarlada çalışırken bir çukura düşmüş ve yaralanmış. Fakat küs olduğu komşusu onun yardım sesini işitince başta yardıma gitmemiş. Ancak bir müddet sonra dayanamayıp komşusunun yardımına koşmuş. Onu düştüğü yerden kurtararak hastaneye götürmüş.

 
Yaşanan bu olaydan sonra bir de bakmışlar ki, aslında birbirlerine çok fazla benziyorlarmış. Her ikisinin de tüm zevkleri ve anlayışları aynı. Zamanla yavaş yavaş birbirlerine ısınmışlar. Artık günleri birlikte geçmeye başlamış. Aralarında yardımlaşmaya başlamışlar. Bir gün onun tarlasında birlikte çalışmışlar, bir gün ötekinin tarlasında. Birindeki tarım aleti diğerinde olmadığı için eşyalarını da ortak kullanmışlar.

Bir de bakmışlar ki bütün işlerini eskiden yaptıklarının yarısı kadar zamanda bitirmişler.

Hem bu şekilde daha az çalışmışlar hem daha mutlu ve huzurlu bir şekilde zaman geçirmişler. Birbirleri ile dayanışma ve barış içinde yaşamanın değerini, faydasını ve önemini anlamışlar.

 

BARIŞTA GÜZELLİK VAR

İKİNCİ ÖRNEK: Çok eski zamanlarda iki tane karşılıklı köy varmış. Bu iki köyü ayıran ve ormana doğru uzanan bir de dere varmış. Bu dere devamlı olarak köylülerin su gereksinimini karşılar, tarlaları sular ve ormana ulaşarak hayvanların su gereksinimlerini karşılamaktadır. Bu dere gün boyu şırıl şırıl akarak tüm canlılara hayat verirmiş. Bu dere sayesinde tüm mahsuller kocaman olurmuş. Zamanla köylüler arasında bazı sorunlar çıkmaya başlamış. Buna şahit olan dere suyunu azaltmış ve insanlar susuzluk yüzünden ne yapacaklarını bilemez olmuşlar.

Bu durumun neden böyle olduğunu düşünmeye başlamışlar. Sonra köylülerden biri, aralarında barış varken derenin şırıl şırıl aktığını fakat aralarında küslük olunca derenin akmaz olduğunu söylemiş. Köylülere aralarında yaşanan sorunları geride bırakıp yeniden barış içinde yaşamaları gerektiğini söylemiş. Köylüler tekrar eskiden olduğu gibi birlik beraberlik ve barış içinde yaşamaya başlamış. Buna şahit olan dere yine şırıl şırıl akmaya başlamış.

Yorumunuz için teşekkürler