Shadow

Aziz Allah Şefaat Ya Resulallah Ne Demek? Ne Zaman Denir?

İslamiyet’te bazı durumlarda günlük yaşamda söylenen kısa dua şeklinde olan sözler vardır. Örneğin yolculuğa çıkmadan önce, evden çıkmadan önce, bir işe başlamadan önce hayırlı olması amacıyla bireyler anlamlı İslami sözleri dile getirmektedir. Aziz Allah Şefaat ya Resul Allah da bu sözlerden sadece bir tanesidir. Bu sözün anlamına ve ne zaman dendiğini detayları ile derledik. 


Aziz Allah Şefaat Ya Resulallah Ne Demek? Ne Zaman Denir?
Günlük yaşamımızda bazı insanlardan Aziz Allah Şefaat ya Resul Allah sözünü mutlaka duymuşuzdur. Hatta bazı durum ve hallerde bizler de bu sözü sıklıkla söylüyor olabiliriz.

Aziz Allah Şefaat Ya Resul Allah Ne Demek?

Öncelikle şu bilinmelidir ki Aziz Allah Şefaat Ya Resul Allah sözü ezandan sonra da söylemektedir. Bireyler bu sözü ezan okunurken ve duyduklarında söylemektedir.

Ya Resul Allah sözü ey Allah’ın Peygamberi demektir. Fakat insanlar Ya Resul Allah derken sadece Allah’a seslendiğini düşünmektedir. Aziz Allah Şefaat ise isteklerin ulaşması için aracı anlamına gelmektedir. Bu sözün tamamından çıkan anlam isteklerin yani şefaatin Allah’tan istendiğidir. Bu bakımdan Şefaat Ya Resul Allah yerine doğru anlamı içeren Aziz Allah Şefaat Ya Resul Allah denmesi uygun görülmektedir.

Aziz Allah Şefaat Ya Resul Allah duasının anlamı şudur; Ya Allah’ım bana Peygamberimin şefaatini nasip eyle.

Aziz Allah Şefaat Ya Resul Allah Ne Zaman Denir?

Aziz Allah Şefaat Ya Resul Allah duası günün çeşitli zamanlarında istenildiği zaman denebilir. Fakat genellikle bu duayı ezan sesini ve sözlerini duyan kişiler demektedir. Yani Aziz Allah Şefaat Ya Resul Allah duası ezan okunduğu zaman denir.

Yorumunuz için teşekkürler