Eylül 16, 2021

Asus Zenfone 6 (ASUS_Z002) değerlendirmesi.

Asus’un yeni 6 inçlik Android modeli test merkezimizde. Kaynak :tekno kulis

 

Akıllı mobil cihaz pazarı giderek büyüyor. Bu pazarda en yeni oyunculardan bir tanesi de Asus’un 6 inçlik ekranı bulunan phablet modeli Zenfone 6 oluyor. Aslında Zenfone serisinin 4.5 ve 5 inçlik modelleri de var, ancak an itibarıyla en dikkat çekici olan model, 6 inçlik olanı.

Asus, bu modelle güç tüketimi ve performansı dengeleyerek büyük ekran tutkunu kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bu ne demek derseniz, telefonda Intel’in çift çekirdekli bir işlemcisi kullanılıyor. 4 çekirdekli Snapdragon ve 8 çekirdekli MediaTek işlemcilerin bahislerinin sıkça geçtiği şu günlerde, çift çekirdekli Intel denilince kulakların alışması biraz zaman alabiliyor. Diğer dikkat çekici detaylar ise, 6 inçlik ekran olmasına rağmen 720p çözünürlüğün tercih edilmesi ve tüm sistemin ihtiyacını karşılayabilmesi için 3300mAh değerde bataryanın seçilmesi. Böylelikle bir taraftan kısarken diğer taraftan veriyor Asus ve denge kurmaya çalışıyor. Yine de 720p ekran çözünürlüğünün birçok kullanıcının isteklerine rahatlıkla cevap verebildiğini söyleyebiliriz.

Yüksek çözünürlüklü inceleme videosu için tıklayın.

 

İncelemeye böyle bir giriş yaptıktan sonra, tasarım detaylarıyla devam edelim isterseniz.

Zenphone 6, tek elle kullanımı pek kolay olmayan, zaten 6 inçlik ekranının getirisi olarak da biraz büyük bir telefon, hatta phablet. Telefonun ön yüzüne baktığımızda, dev ekranın altındaki siyah bantta konumlandırılmış Android kısayol tuşları dikkat çekiyor. Sağ yan tarafta uyku ve ses tuşları konumlandırılırken, üst tarafta kulaklık, alt tarafta da şarj ve veri aktarımı için micro USB bağlantı noktası yer alıyor.

 

Arka tarafa geldiğimizde, flash ışığıyla birlikte 13MP değerdeki ana kamera, alt kısımda hoparlör ve hemen üzerinde de Intel Inside logosu dikkat çekiyor. Tabii bir diğer dikkat çeken detay da renkli ve mat tasarım. Asus, Zenphone 6’sında siyah, beyaz, altın ve kırmızı gibi renk seçenekleri sunuyor. Aynı zamanda arka kapağı mat tasarladığı için de terleme ve kaymalara yol açmıyor. Arka kapağı açabiliyorsunuz da, ancak 3300mAh değerindeki bataryayı çıkaramıyorsunuz. Kapağı açınca çift micro sim kart girişi ve hafızayı artırabileceğiniz microSD kart girişini görüyorsunuz.

 

9.9mm kalınlık ve 196 gram ağırlık oranı bulunan ürün, şık duruyor, ama haliyle pek hafif değil ve 6 inçlik ekranı sebebiyle iki elle kullanılması uygun görünüyor. Yine de Asus, yazılımsal bir kolaylıkla tek elle kullanımı da mümkün kılıyor. Hızlı Ayarlar başlığına geldiğinizde, Tek El modunu göreceksiniz. Buraya tıklayınca 4.3, 4.5 ve 4.7 inçlik değerlere göre ekranı küçültebiliyor, sağ veya sol elinize göre de ekranı yaslayabiliyorsunuz.

Çift çekirdekli Intel işlemci

Asus, bu telefonunda Intel’in 1.6GHz değerdeki Atom Z2560 işlemcisine yer veriyor. Çift çekirdekli olan bu işlemci, performans ihtiyacınızı karşılıyor. Bunun yanında 2GB RAM ve PowerVR SGX 544MP GPU’su da işlemciye eşlik ediyor. Tüm bu bileşenler, güzel grafikli 3 boyutlu oyunları ve uygulamaları rahatlıkla çalıştırmanıza yeterli oluyor. Yaptığımız AnTuTu testinde cihaz, 18265 puan aldı. Tabii oyun ve uygulamalar için önemli olan bir diğer detay da depolama. Telefonda 16 ve 32GB’lık dahili depolama seçenekleri mevcut. İncelediğimiz 16GB’lık modelde, kullanılabilir olarak 12GB’lık boş alan yer alıyordu. Bu alanı oyun ve uygulamalar için kullanıyorsunuz, isterseniz microSD kart desteği sayesinde multimedya dosyalarınızı karta aktarmanız mümkün. Ek olarak Asus’un sunduğu ücretsiz bir bulut depolama servisi de var.

 

Asus’un yeni arayüzü

Android 4.3 işletim sistemiyle gelen telefon, Asus’un kendi hazırladığı yeni arayüzü kullanıyor. Kilit ekranındayken arama ve mesaj bildirimlerini görerek kısayollar aracılığıya direkt bu uygulamalara ulaşabiliyor, hava durumu bilgilerini yine kilit ekranından görebiliyorsunuz. Ayrıca bildirim merkezi ve hızlı ayarlar bölümü de basit, kullanışlı olarak hazırlanmış. Az evvel bahsettiğimiz tek elde kullanıma göre ekran boyutunu yeniden ayarlayarak sağa veya sola yatırma seçeneği, birçok kullanıcının hoşuna gidecektir ve böylece özellikle metrobüs, otobüs seyahatlerinde tek elle kullanmanın gerekli olduğu zamanlarda rahat edeceklerdir.

 

Telefonun arayüzü, uygulamalar arası geçişler gayet akıcı. Oyun ve uygulama çalıştırma performansı da yeterli düzeyde. Bu cihazda FIFA 14, Dead Trigger 2 ve Temple Run 2 gibi oyunları oynadık. Hepsi de hız ve akıcılık gerektiren 3 boyutlu oyunlar ve hepsini de rahatlıkla oynayabildiğimizi söyleyebiliriz.

 

 

Kamera

Telefonun arka kısmında 13MP kamera yer alıyor ve bunun flash ışığı da var. Asus, bir de Pixel Master teknolojisine yer veriyor kamerasında. Böylelikle gece çekimlerinde flash ışığından yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca Asus, geliştirdiği Pixel Master teknolojisi sayesinde çektiğiniz fotoğraflarda en iyi görüntüyü elde etmenize yardımcı oluyor. Siz fotoğrafı çekmeden birkaç saniye önce ve çektikten birkaç saniye sonra, size bazı çekim örnekleri gösteriliyor ve böylelikle çektiğiniz fotoğrafta “en iyi an” hangisiyse onu belirleyebiliyorsunuz. Ön kısımda yer alan 2MP değerdeki selfie, öz çekim kamerası da hem fotoğraflar hem de internet üzerinden gerçekleştireceğiniz görüntülü görüşmeler için imdadınıza koşuyor. Arka kamera 1080p, öndeki kamera da 720p video çekimleri yapıyor.

Batarya performansı

Telefonda yer alan 3300mAh değerindeki çıkarılamaz batarya, tek şarj ile bir günü tamamlamanızı sağlıyor. 6 inçlik ekran olmasına rağmen 720p görüntü çözünürlüğünün tercih edilmesi, 1080p çözünürlüğe kıyasla daha az enerji tüketmesine yardımcı oluyor ve bir de güç tasarruf modunu açarsanız, içiniz daha rahat bir şekilde bu phablet’i kullanabiliyorsunuz.

 

Sonuç

Asus, Zenfone 6 ile iyi diyebileceğimiz bir performans sunuyor. Telefonun büyük boyutları olsa da, tek elle kullanım modu sayesinde tek elle kullanmak da mümkün oluyor. Tabii ki en dikkat çekici olan, cihazın 6 inç değerdeki büyük ekranı. Ancak bu ekranda 720p çözünürlük kullanılması olumsuz olarak değerlendirilmemeli, çünkü daha az güç tüketilmesine yardımcı oluyor.

 

Asus Zenfone 6 (ASUS_Z002)  alınır mı nasıl özellikleri asus zenfone 6 teknik özellikler android phablet inceleme video inceleme performans test fotoğraflar resimler oyun performansı antutu pixel master ASUS_Z002