Amy JOHNSON (1903 – 1941) kimdir hayatı hakkında

Amy JOHNSON (1903 – 1941) kimdir hayatı  hakkında  eserleri biyografisi resimleri
MsXLabs.org & Temel Britannica

Amy Johnson, İngiltere’den Avustralya’ya tek başına uçan ilk kadındır. İngiltere’de Hull’da doğdu (günümüzdeki Humberside). Eğitimini Sheffield Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra 1928’de uçuş dersleri almaya başladı. Kısa bir süre sonra da pilot ve yer mühendisi oldu.
Kendisine ün kazandıran uçuşunu 1930’da yaptı. 5 Mayıs’ta Surrey’de Croydon’dan ha­valanan Amy Johnson, yolculuğu sırasında, onarım için birkaç iniş yaptıktan sonra 24 Mayıs’ta, Avustralya’da Port Darwin’e vardı. Bu uçuşla ulusal kahraman oldu. Daily Mail gazetesi ona 10 bin sterlin ödül verdi. Aynı zamanda kumandanlık rütbesi de verilen Amy Johnson, 1931’de uçakla İngiltere’den Japonya’ya ve bir yıl sonra Güney Afrika’ya gidip geldi. Bu uçuşlarıyla her iki yönde de rekor kırdı.
1932’de başka bir ünlü havacı olan J. A. Mollison’la evlendi. Kocasıyla birlikte 1933’te Atlas Okyanusu’nu doğu ucundan batı ucuna 39 saatte geçti. 1936’da Londra’dan Cape Town’a gidip gelerek gene rekor kıran uçuşlar yaptı.
II. Dünya Savaşı başlayınca, yeni ya da onarılmış uçakları fabrikadan havaalanına ta­şımakla görevli bir sivil pilot ekibine katıldı. Uçağının Thames Halici’ne düşmesi üzerine ölen Amy Johnson, yiğit ve kararlı bir ka­dındı.

Yorumunuz için teşekkürler