Shadow

23 Nisan Öğrenci Konuşması 3 FARKLI KONUŞMA METNİ

23 Nisan Öğrenci Konuşma metni 23 Nisan Öğrenci Konuşması 23 Nisan Konuşma Metni özel günler ve haftalar özel günler ve haftalar 23 nisan

KONUŞMA METNİ 1

ATA’M,

Borçluyum demiyorum sana Atam, borcumu ödeyemem. Sadece tüm kalbimle bir çocuğun kalbine sığabilecek tüm sevileri önüne koyup teşekkür ediyorum, neslimi başlattığın için, beni çocuk gibi değil de insan gibi gördüğün için.

Ben Türk çocuğuyum, senin bana emanet ettiğin, şehidimin kanıyla sulanan toprağın mirasçısıyım. Ben geleceğim, ben umudum, ben Türk genciyim. Ben, senin bana emanet ettiğin toprağın sahibiyim.

{loadposition googlevideo}

Seni ilk gördüğüm günü anımsıyorum. Annemin elini sıkı sıkı tuttuğum, tebeşir kokulu sınıfıma adım attığım ilk gün… Resmini görmüştüm; ama önce gözlerini. Öylesine güzel öylesine derin şimdi öyle iyi anlıyorum ki bununla ne demek istediğini …

23 Nisanda öyle güzel duyuyorum ki sesini… 

Sabah sınıfıma girip sırama oturunca senin yüzüne bakmayı seviyorum. 
Kendime daha bir inanıyorum. Sana her baktığımda bana güvendiğini biliyorum. Damarlarımda taşıdığım kanın hakkını vermeliyim. Çünkü hep duyuyorum! “Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz” diyorsun. 
Beni sevdiğini biliyorum en önemlisi… Sevginin en tatlısını doya doya hissediyorum. Çalışmayı seviyorum sayende kurduğu Cumhuriyet’i ilerletmenin benim görevim olduğunu biliyorum çünkü. Diyorum ki; kendi kendime, iyiliklerim keşkelerimden çok daha fazla olmalı. Bu satırları yazan ellerim bir gün not defterime öğrencilerin notlarını yazan bir öğretmenin elleri olabildiğine inanıyorum. Sevgiyi ve barışı insan tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendine kuvvet bulacaktır.” Diyorsun. 

Ben bir Türk çocuğu olmaktan gurur duyuyorum.
Çok çalışacağım Ata’m, bana emanet ettiğin bu dünyalar güzeli vatana kanımın son damlasına kadar bekçilik edeceğime söz veriyorum. Sevgiye ve barışa, umuda,amaç edinmeye sana baktıkça daha çok inanacağım Atam… İnan Atam Türk çocuğunun senin izinde ve elinde beraber bir vatanın güzel bir dünyanın devamını sağlayacak kadar gücü vardır.

KONUŞMA METNİ 2

 

Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 88. yılı. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Ulusumuz babadan oğula geçen saltanat yönetimini terk etti. Türkiye Büyük Millet meclisinin açılış tarihi ile beraber egemenlik millete verildi. Halkımız ilk defa yönetimde söz sahibi oldu. O günden beri halkımız yapılan seçimlerle temsilcilerini seçmektedir. 

 

Günün çok anlamlı, başka bir özelliği daha vardır: Ulusal egemenlik bayramı olarak kutlanan bugün, Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir. Bu nedenle bugün iki bayramı birden kutluyoruz. Hem ulusal egemenlik bayramımızı hem de çocuk bayramımızı.

 


23 Nisan 1920 tarihi, milletimiz ve vatanımız için önemli bir dönüm noktasıdır. İşgalci devletlerin baskısı altında görevini yerine getiremeyen Osmanlı Meclisinin yerine, bu milletin gerçek sesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş tarihidir 23 Nisan. Ulusumuzun egemenliğinde önemli bir basamaktır 23 Nisan. 

 


Değerli Büyüklerim, 

 

Atatürk, biz çocukları ülkenin her şeyi olarak görüyordu. Konuşmalarının birinde çocuklara hitaben, “Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz, diyerek bize verdiği değeri ifade ediyor, görev ve sorumluluğumuzu belirtiyordu. Dünün çocukları olan ecdadımız yine dünde yetişkin olup büyük işler başardı. Biz de bu büyük başarıları, çoğaltıp bu vatanı, vatanlar içinde en büyük vatan, bu milleti, milletler içinde en büyük millet yapmayı en büyük görev olarak biliyoruz. Sizlerden tek isteğimiz, bizlere güvenmeniz, bizlerin yetişmemize önem vermenizdir. 

 


Sözlerime burada son verirken, sizlerin ve arkadaşlarımın bayramını kutluyor, bu vesileyle bu günleri bize armağan eden büyük önderimizin önünde bir kez daha saygı ile eğiliyorum. Saygılarımla.

 

KONUŞMA METNİ 3

 

Sayın müdürüm, değerli öğretmenlerim, kıymetli misafirler, sevgili öğrenci arkadaşlarım…

 

Bugün 23 Nisan 2008; yani Türkiye Büyük Millet meclisimizin 88. açılış yıl dönümü…

 

Bu millet ve bu vatan için önemli bir dönüm noktasıdır 23 Nisan. İşgalci devletlerin baskısı altında görevini yerine getiremeyen Osmanlı Meclisinin yerine, bu milletin gerçek sesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş tarihidir 23 Nisan. Ulusumuzun egemenliğinde önemli bir basamaktır 23 Nisan. Tabii bir de biz çocukların bayramıdır 23 Nisan.

 

Atatürk, çocukları çok seven, onlara değer ve önem veren bir liderdi. Cumhurbaşkanlığı sırasında da gittiği yerlerde okulları ziyaret eder, çocuklarla yakından ilgilenirdi. Ülkenin gelişip yükselmesinin çocukların iyi şekilde yetiştirilmesiyle sağlanabileceğine inanır, bu nedenle de millî eğitim işleriyle yakından ilgilenirdi.

 

TBMM’nin açılması, çocuklarımızın daha özgür bir ortamda yaşamasını, gelişmesini ve eğitim görmesini sağlayacaktı. Kurtuluş Savaşında kararlıca canlarını verenler, bunu vatanlarının geleceği için yapmışlardı. Bu memleketin geleceği de çocuklar değil miydi? Onun için Atatürk: “Bu bayramı Türk çocuklarına armağan ediyorum.” diyerek TBMM’nin açılış sevincini çocuklarla paylaşabilme yüceliğini gösterdi. 

 

Bu nedenle, 23 Nisan bir anlamda “Çocuk Bayramı” olarak gelenekleşti, töre halini aldı. Fakat biz, milletçe sevincimizi başkalarıyla paylaşabildiğimiz zaman mutlu olabilecek bir yapıya sahibiz. Ulusal Egemenlik sevincimizi tüm dünya çocuklarına da tattırabilmek için, her 23 Nisan’da dünyanın birçok ülkesinden çocuklar törenlerimize çağırılmaktadır. Bayramımız bir anlamda dünya çocuklarının ortak şenliğine dönüşmektedir. Bu arada Türk çocukları da, dünyada özel bayramı olan tek ülkenin çocukları olmanın kıvancını yaşamaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle hepimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor; saygılar sunuyorum.

 

 

 

 

Yorumunuz için teşekkürler