İngiltere'de Muhafazakar Parti'de yeni başkan Boris Johnson oldu. Johnson bu sonuçla birlikte İngiltere'nin yeni başbakanı seçilmiş oldu. Yeni Başkan Osmanlı torunu çıktı. Bununla birlikte Dahiliye Nazırı Ali Kemal kimdir? Boris Johnson'un dedesi kimdir? araştırıldı. İşte Boris Johnson'un dedesi kimdir? 


Dahiliye Nazırı Ali Kemal kimdir? Boris Johnson'un dedesi kimdir?

19 Haziran 1964'te ABD'de dünyaya gelen Boris Johnson İngiltere'ninyeni başbakan seçildi. Yeni Başkan Osmanlı torunu çıktı. Peki Boris Johnson'un dedesi kimdir? Ali Kemal kimdir?

 

DAHİLİYE NAZIRI ALİ KEMAL KİMDİR?
oooo-001.JPG

Ali Kemal (1867 - 6 Kasım 1922), Türk yazar, gazeteci ve siyaset adamı. İkinci Meşrutiyet ve Mütareke döneminde İttihat ve Terakki karşıtı görüşleriyle tanınmıştır.

Damat Ferit Paşa Hükümetlerinde kısa bir süre Maarif ve Dahiliye nazırlığı yaptı, bu esnada Millî Mücadele aleyhine sert tutumlar gösterdi. Kurtuluş Savaşı'nın zaferinden sonra İstanbul'da tutuklanarak İzmit'te Nurettin Paşa'ya bağlı askeri birliklerce linç edildi.Ermeni yanlısı olarak görülen bazı yazılarından dolayı düşmanlarınca 'Artin Kemal' şeklinde adlandırılır. Mustafa Kemal'e ve Millî Mücadele'ye karşı düşmanca tutumu ve ağır hakaretleri nedeniyle pek çok insan tarafından “hain” olarak damgalanmıştır.

648781.jpg

Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, seçimlere şu anda İngiltere Dışişleri Bakanı görevini yürüten Jeremy Hunt ile girmişti. Parti içindeki seçimi kazanan Johnson, hem parti lideri hem de başbakan olmuş oldu. 160 bin üyesi olan Muhafazakar Parti'den Johnson 92 bin 153, Hunt ise 46,656 oy aldı.