Hemut Schmidt Kimdir?
23 Aralık 1918’de Hamburg’ta doğan Helmut Schmidt 1974-1982 yılları arası Batı Almanya Şansölyesi olarak görev yapmış bir Alman Sosyal Demokrat politikacı.

Helmut Schmidt savaştan önce Hitler Gençliği organizasyonda bir grup lideri idi. İkinci Dünya Savaşı sırasında askere alındı ve Bremen yakınındaki Vegesack’de bir uçaksavar bataryasında hizmet vermeye başlamıştır. Leningrad Kuşatması da dahil olmak üzere Doğu Cephesi’nde kısa süreli hizmetini tamamladıktan sonra Reichsluftfahrtministerium’da (Sivil Havacılık Bakanlığı) bir eğitmen ve danışman olarak çalışmak üzere 1942 yılında Almanya’ya geri döndü. Savaşın sonlarına doğru, Aralık 1944 yılından itibaren, Batı Cephesi’nde Flakartillery’de bir Oberleutnant (Üstteğmen) olarak görev yaptı. Üstün başarılar nedeniyle Demir Haç madalyasını kazanmıştır. Nisan 1945’de İngilizler tarafından esir alındıktan sonra 31 Ağustos 1945 tarihinde serbest bırakıldı.

1942’de çocukluğundan beri arkadaş olduğu öğretmen eşi Loki Glaser ile evlendi. Hamburg’da İktisat okumaya başladı ve üniversite’yi 1949 yılında ekonomi üzmanı olarak bitirdi.

Batı Almanya’nın 1974 – 1982 yılları arasında şansölyesi olmuş Alman siyasetçisidir. 1980 seçimlerini kazandıktan sonra hükümeti kurmuş ancak sonradan Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU), Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) ve Hür Demokrat Parti (FDP) ittifak kurup hükümeti güvensizlik oyuyla 1982’de düşürünce, yerine CDU’nun başkanı Helmut Kohl şansölyeliğe atanmıştır.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olma ihtimaline olumlu bakmamıştır. Türkiye için “Türkiye’ye adaylık statüsü verilmesi hatadır. Hatta Sevr Anlaşması’nın imzalanmış olmasına karşın Türkiye’nin bölünmemiş olması da bir hatadır” ve “AB’nin geleceğinde ne olursa olsun AB içinde Türkiye’nin yeri yoktur, 70 milyon Türk’ü Avrupa içinde dolaştıramayız… Adaylık statüsü verilmesi baştan beri hatadır” ifadelerini kullanmıştır.