Arif Doğan, (d. 1945, Kırıkhan, Hatay) - (ö. 17 Ekim 2014, İstanbul), Türk asker, emekli albay. JİTEM'in kurucusu olduğu iddia edilmektedir.

 

Askerlik kariyeri

Emekli Jandarma Albay Arif Doğan 1945 yılında Hatay Kırıkhan'da doğdu. İlkokul ve ortaokulu Kırıkhan'da, liseyi Antakya'da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken, okuldan ayrılıp Harp Okulu'na girdi. 1967 yılında asteğmen olarak mezun olan Doğan, 1968'de teğmen oldu. 1971 yılında Trabzon gizli istihbarat amirliğine tayin oldu, 1983 yılında Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevliyken Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı'nı kurdu ve 8 yıl başkanlık etti. Doğan, 18 Nisan 1999 genel seçimlerinde DYP'den milletvekili adayı oldu ancak kazanamadı. 3 çocuk babasıdır.

 

Ergenekon

14 Temmuz 2008'de Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirildi. Operasyon kapsamında Doğan’ın depo olarak kullandığı İstanbul Beykoz’daki bir evde yapılan aramalarda ise çok sayıda gizli olduğu ileri sürülen belgeler, 2 kalaşnikof marka tüfek, bin adet mermi ve bin boş kovan ile 280 adet el bombası bulundu.[2] 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı, ancak sağlık durumu ve yaşı dikkate alınarak adli kontrol uygulaması şartları kapsamında tahliye edildi.

 

17 Ekim 2014 tarihinde, İstanbul'da tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde vefat etmiştir.

 

Arif Doğan biyografisi, Arif Doğan kimdir, Arif Doğan hayatı,  Jitem  Başkanı Arif Doğan kimdir, Orgeneral Arif Doğan,  Arif Doğan kimdir, ne zaman öldü neden öldü ölüm nedeni, kaç yıl, ne kadar, neden , niçin, nereli