Insanliga Hizmet Etmis Kisiler

# Stephen Hawking
Ünlü bilim adamı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı keşfetti.

# Mors Alfabesi -Thomas Edison
Ünlü bilim adamı Thomas Edison da gençlik yıllarında telgraf operatörlüğü yapmıştı. 

# 2 + 2 = 5
Ünlü bilim adamı Arşimet için basit bir matematik problemi sayılan fakat modern matematik dünyası için çok karmaşık olan 2+2=5 denklemini öne sürmüştür.
Arşimet eski bir matematikçidir. Evinde matematik ile uğraşmak adına çekilmiştir. Söylentiye göre evinde uzun denklemler kurarken 2+2=5 denklemini bulmuştur. Bunu halka anlattıktan sonra halk arasında ünü ile anılmıştır.

# Gramofon - Thomas Alva Edison
Ilk patent i , 29 Eylül 1887 Alman bilim adamı Emil Berliner . Fonografı ilk tasarlayanlardan biri ünlü Thomas Alva Edison dir. Gramafon 1877 yılında Edison tarafından icat edilmiş olan fonografın geliştirilmiş şeklidir.

# Pisagor (Pisagor´un bilim ve sanata katkıları)
Pisagor´un bilim ve sanata katkıları ... ve hem kendi hem de Güneş´in etrafında döndüğü fikrini ilk ortaya atan bilim adamı olduğu iddia edilir.

# Telsiz - Marconi
Ünlü bilim insanı Marconi tarafından Dünya´ya tanıtılmış olsa da ... Nikola Tesla´nın araştırmalarında da kablosuz haberleşmenin izlerine rastlanır.Telsiz, kabloya ihtiyaç duymadan haberleşme yapabilmemizi sağlayan cihazlardır. Haberleşmek için antenlerden yararlanırlar.

# Albert Einstein - Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi.
20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenen Albert Einstein, Görelilik kuramını (diğer adları ile İzafiyet Teorisi ya da Rölativite Kuramı) geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. 

# Atom bombası - Robert J. Oppenheimer
II. Dünya Savaşı sırasında, Manhattan Projesi adıyla, ilk çalışmalar başladı. 1942 yılında ABD´nin New Mexico eyaletindeki Los Alamos bölgesinde gizlice bir grup ünlü bilim adamı toplandı. Robert J. Oppenheimer öncülüğünde 3 yıl çalıştıktan sonra ilk bombayı yapmayı başardılar. Aynı esnada Tennessee eyaletinin Oak Ridge kasabasında gizli bir üs daha kuruldu. Burada da patlayacak zengin malzemenin üretimi çalışmaları başladı.
Atom bombası, patlamanın kontrolsüz çekirdek tepkimesi yoluyla sağlandığı bomba modelidir. Çekirdek tepkimesi zincirleme ve çok hızlı gerçekleştiğinden ortaya devasa bir enerji açığa çıkar ve bu da patlama ile beraberinde şok dalgası yaratır. 

# Isaac Newton - matematikçi ve bilim adamı
En büyük matematikçi ve bilim adamlarından biri olduğu düşünülür. ... bunalıma giren Newton ancak yakın dostu ünlü astronom ve matematikçi

 

 

 

 

 

Alexander-graham-bell-in-insanliga-hizmetleri / »Uzay-alaninda-insanliga-hizmet-etmis-kisiler / »Bilim-sanat-ve-spor-alaninda-insanliga-hizmet-etmis-kisiler / »Bilim-sanat-ve-spor-dalinda-insanliga-hizmet-etmis-kisiler / »Sanat-ve-spor-alaninda-insanliga-hizmet-etmis-kisiler-kimlerdir- / »Bilim-sanat-spor-alaninda-insanliga-hizmet-etmis-kisiler-kimlerdir / »Albert-einstein-in-insanliga-hizmetleri / »Spor-uzay-ve-tipta-insanliga-hizmet-etmis-kisilerin-kisaca-hayati / »Bilim-sanat-spor-alaninda-insanliga-hizmet-eden-kisiler / »Naim-suleymanoglu-insanliga-hangi-alanlarda-hizmet-etmistir /