ÜZÜM ENERJİ VE ŞİFA KAYNAGI

Herkes günlük olarak 5-6 tane üzüm tüketse, enerji ihtiyacını karşılar.

Üzümün yaş veya kuru şekilde yenmesinin, vücuda önemli ölçüde yarar sağlar.

Üzüm içersindeki şeker, sodyum, demir, potasyum, kalsiyum gibi maddelerin yanı sıra A, B1, B2 ve C vitaminleri sayesinde, üzümlerimiz adeta şifa kaynağı durumundadır. Üzümlerin yaş olarak yenilmesi, rejim yapanlar için iksirdir. Aynı zamanda dişlerin temizliğinde de önemli rol oynamaktadır. Üzümler, enerji kaynağıdır. Yaşı ve kurusu, kan yapıcı özelliği bulunmaktadır.

Üzümler, günlük olarak yenildiğinde sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Yaş ve kuru üzüm de, aynı zamanda çocukların zekalarının gelişmesinde önemli bir faktördür. Kalp krizi riskini azaltmaktadır. Karaciğer hastalıklarıyla kansızlığa iyi gelmektedir. Üzümlerimizin, aynı zamanda yüksek tansiyonu da dengede tuttuğu tıbben bilinmektedir. Kanımızın temizlenmesinde etkinlik sağlamaktadır. Üzüm sayesinde, doğum kontrol haplarının yan etkileri azalmaktadır.

Özellikle kış aylarında kuru üzümün yenmesi halinde, vücuttaki ısının yükseldiği ve enerji verdiğini için Öğrencilerimiz, sınavlardan önce 5-6 tane kuru üzüm yediklerinde, vücutlarındaki kan şekeri yükselir ve sınav heyecanını kaybolur. Ülkemizde, binlerce dekarlık alan üzerinde üzüm yetiştirilmesine rağmen, ülke olarak üzüm tüketiminde Avrupa'nın gerisindeyiz.

Bunlar Üzümün Faydalarından Bir Kaçıydı

NOT: Bu Bir HaBer den alınıp biraz degişiklige ugramıs tır.Bilginize...

TeseKKürleR.