sinüzite ne iyi gelir ahmet marankiYüz kemiklerinin yaptığı kemik boşlukları iltihabına sinüzit denir.Hastalığın tedavisi epey güçtür.Doktor tavsiyesinin yanı sıra, nebati ilaçlarla da tedavisi mümkündür.

Sinüzit ve bitkisel tedavi

1 -Lahana

Lahana yaprakları yüz boşlukları üzerine konur. Üzerine pamuk konan yapraklar, günde 4 saat ve bütün gece orada tutulur. İltihap iyileşinceye kadar pansuman sürdürülür.

2-Sarımsak

Sarımsak dövülüp, suyu çıktıktan sonra buruna damlalıkla damlatılmalı ve iyice içe çekilmelidir.

3-Acı kavun

Acı kavunun suyu sıkılacak ve sadece ve sadece 2 damla bir burun deliğine, sadece ve sadece 2 damla diğer burun deliğine çok dikkatli olarak damlatılacak (2′şer damladan fazlası kesinlikle damlatılmamalıdır).

4-Lahana

Her burun deliğine 10′ar damla lahana yaprağı suyu sabah ve akşam damlatılır.

5-Papatya, nane, su

Altı bardak suya, 1 kahve fincanı papatya, 3 çorba kaşığı nane konur ve kaynatılır. Bu arada kaynatırken çıkan buhar bol bol teneffüs edilir.

Hafif vakalarda

-buruna bol bol deniz suyu çekmek,

-15 dakika süreli lahana yaprağı yakı uygulamaları da hastayı rahatlatabilir.


Prof. Dr. Ahmet Maranki Sinüzit için Bitkisel Reçeteler

* Eşit miktarda hatmi yaprağı, altın başak, orman sarmaşığı karıştırılarak çay yapılır. 2-3 saatte bir 1 bardak içilir.

* 1 litre suya 2 yemek kaşığı dolusu papatya eklenir. Ağır ateşte kaynamaya başlayınca ateşten alınır. Baş ve göğüs büyük bir havluyla örtülerek, 10 dakika papatya buğusu yapılır. Tedavi sonrası hemen açık havaya çıkılmaz.

* Her 3 günde bir, bir limon sıkılıp aynı miktarda su ilave edilerek gözlerden yaş gelecek şekilde buruna iyice çekilir. Bu tedaviye 1 ay kadar devam edilir.

* 1 çay bardağı suya, 1 çay kaşığı kekik yağı konulur. Bir başka fincanda fındık kadar kil eritilir. Üzerindeki duru su dökülür. Kekik yağı karışımı ile birleştirilir. İyice çalkalanır. Günde 3-4 defa burun deliklerine bir kaç damla damlatılır.

* Maydanoz ve ebegümeci beraber haşlanır. Buharı ile teneffüs edilir.

* Seyreltişmiş okaliptus yada nane yağı ile alın veya ağrıyan kısımlar ovulur.

* Taze sıkılmış ananas suyu için, sinüzite iyi gelir.