Cesur Yürek ve Deli Yürek Arasındaki Benzerlikler

Show TV'de başlayan Cesur Yürek dizisi ile yıllar önce yayınlanan Deli Yürek dizisi arasındaki benzerlikler dikkat çekiyor.

Cesur Yürek ve Deli Yürek Arasındaki Benzerlikler
 Yaz sezonuyla birlikte yükselişe geçen ve yeni sezonda da başarılı giden Show TV, Cesur Yürek dizisini yayınlamaya başladı. Uzun süredir tanıtımları yayınlanan dizi iyi bir reytingle başladı. Öyle ki şimdilerde en yüksek reytingli dizilerden olan İçerde'den daha yüksek ilk bölüm reytingi ile ekrana merhaba dedi. Yani bundan sonra da ciddi bir yükseliş göstermesi muhtemeldir.

Dizinin yapım ve senaryosu Cüneyt Aysan ve Ozan Aksungur'a ait. Hatırlanacağı gibi bu iki isim daha önce Kurtlar Vadisi'nin senaryo ekibindeydi.
Dizinin yıllar önce yayınlanan efsane dizi Deli Yürek'e benzemesi dikkat çekti. Kenan İmirzalıoğlu'nun başrolünde oynadığı Osman Sınav'ın yaptığı dizinin senaryo ekibinde ise yine Kurtlar Vadisi'nin ilk zamanlarında görev alan Ömer Lütfli Mete, Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener yer alıyordu. Dolayısıyla iki dizinin ilk benzerliği Kurtlar Vadisi ekipleri diyebiliriz, işte diğer benzerlikler:
- İki dizinin ismi oldukça benzer: Cesur Yürek => Deli Yürek
- İki dizinin de yayıncısı Show TV
- İki baş karakter de İslam tarihinden isimlere sahip: Yusuf (peygamber ismi) ve Ömer (halife ismi)
- Her iki karakter de uzun boylu. (1,90+ metre)
- Her iki karakter de dizinin başında askerden eve dönüyor.
- Her iki karakter de diziye bir kahramanlık hikayesiyle başlıyor ve medyada haber oluyor.
- Her iki karakter de aşırı korkusuz / cesur
- Her iki karakter de mütevazı bir aileye ve hayata sahip, mahalleli tarafından sevilip, sayılıyor.
- Her iki karakterin de bir kız kardeşi var (Nazlı, Didem).
- Her iki karakterin de en yakın arkadaşı kız kardeşi ile evli ve adı Ali.
- Her iki karaktere de aşık olan mahalleden bir kız var (Gülçin / Arzu), ancak esas kızlar daha sosyetik ya da eğitim görmüş (Feraye, Zeynep, Ayşegül / Berrin).
- Her iki karakterin de akıl hocaları var (Kuşçu / Hüseyin)
- Her iki dizide de hem mafya hem derin devlet hikayenin ana ögelerinden.
Şu an için en önemli fark ise, Deli Yürek'te gazeteci rolüyle başlayan Savaş Doğan karakterinin bir muadilinin Cesur Yürek'te olmaması gibi görünüyor.
İlerleyen bölümlerde başka benzerlikler de görülebilir. Sizin de hatırladığınız / fark ettiğiniz benzerlikler varsa yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz...