Teşrik Tekbiri Nedir?

Kurban Bayramı'nın arifesinde (9 zilhicce) Sabah namazından başlayarak bayramın 4. günü ikindi namazına kadar (13 zilhicce) farz namazlardan sonra toplam 23 defa "Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd" cümlesini söylemeye 'teşrik tekbiri' deniyor.

Teşrik Tekbiri Kimlere Vacip?

İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed'e göre bu tekbirlerin söylenmesi kadın-erkek her Müslümana vacip. Ebû Hanîfe'ye göre bu tekbirin arife günü sabah namazından itibaren bayramın birinci günü ikindi namazına kadar sekiz vakit, cemaatle kılınan farz namazlardan sonra söylenmesi vacip.

Bu tekbirleri söylemek, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre sünnet, Mâlikî mezhebine göre ise müstehap.

 

teşrik tekbiri ne zaman getirilir, teşrik tekbiri diyanet, teşrik tekbiri duası, teşrik tekbiri arapça yazılışı, teşrik tekbiri kaç defa getirilir, teşrik tekbiri anlamı, teşrik tekbiri dinle youtube, teşrik tekbiri ne zaman getirilir diyanet, teşrik tekbiri nedir ne zaman getirilir, teşrik tekbirleri, teşrik tekbiri unutulursa,  tesrik tekbiri unutulursa, teşrik tekbiri ne zaman başlar, teşrik tekbiri nedir ne zaman okunur , teşrik tekbirleri dinle, teşrik tekbirleri ne zaman getirilir diyanet, teşrik tekbirleri ne zaman getirilir, teşrik tekbirleri kaç defa söylenir, teşrik tekbirleri nasıl yapılır, teşrik tekbirleri ne zaman başlar,teşrik tekbirleri ne zaman başlar ne zaman biter ,teşrik tekbirleri nedir